تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اجتماعی خانوارها-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای روستایی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1-1- توسعه فضایی

عبارت است از انعکاس اتفاقات و اقدام‌ها جهت توسعه­ی یک جامعه در محیط فیزیکی مورد عمل جامعه، از این­رو مقصود از توسعه فضایی کشور، تعریف مذکور در محدوده­ی مرزهای کشور (فضای ملی) و در رابطه با مردم و فعالیت­ها در آن کشور می­باشد. باید توجه داشت که توسعه فضایی مفهوم ایستا (استاتیک) را دارا نبوده بلکه مفاهیم پویا (دینامیک) و رو به تکامل و بهسازی را در بر دارد (سازمان برنامه و بودجه، 1364: 5-4).

 

1-1-1-2- توسعه پایدار

کاربرد اصطلاح توسعه پایدار را نخستین بار در اواسط دهه­ی 1970 (1349) به نام خانم «باربارا وارد» نسبت می­دهند (بدری، 1376: 45). این واژه نخستین بار به طور رسمی در سال 1987 (1366 شمسی) در گزارش «آینده مشترک ما» مطرح (زیاری، 1379: 16) و بعد از کنفرانس ریودوژانیرو در سال 1922 (1371) در محافل علمی فراگیر شد. متداول­ترین تعریف از توسعه پایدار تعریفی است که کمیسیون جهانی محیط زیست و توسعه ارائه داده است: توسعه­ی پایدار رشد و توسعه­ی اقتصادی است که در آن محیط و جامعه انسانی رابطه­ی مکمل با یکدیگر دارند نه حالت رقابت­آمیز (اذانی، 1381: 23-20). نظریه توسعه پایدار بعداً در ابعاد شهری و ناحیه­ای تعمیم داده شد.

سوالات یا اهداف این پایان نام

  • چه اقدامی در جهت توانمندسازی اقتصادی خانوارهای روستایی تحت پوشش کمیته امداد در منطقه سیستان نقش اساسی دارد؟
  • رفع موانع یا محدودیت‎های مطرح در توانمندسازی اجتماعی این خانوارها مستلزم چه نوع تغییراتی است؟
  • آیا بین شدت اثرات موانع یا محدودیت­های مطرح در توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای ساکن در روستاهای مرزی و سایر روستاها اختلاف معناداری قابل مشاهده است؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تحلیل فضایی موانع و محدودیت­های توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی خانوارهای روستایی  با فرمت ورد