تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

پس از حمله آلمان به شوروی تعادل بین دو جریان مختلف مقاومت چتنیکهای سلطنت طلب به رهبری ژنرال میخائیلوویچ و جریان کمونیستی به رهبری مارشال تیتو بهم خورد و طرفداران تیتو افزایش قابل توجهی پیدا کردند.

با وجود اینکه قوای آلمان پارتیزان‌های تیتو را به طرف مونته‌نگرو رانده بودند، اما با تسلیم ایتالیا در سال 1943 اوضاع جنگ به کلی دگرگون شد. در این دوران که دولت‌های متفق از تیتو حمایت می‌کردند و پادشاه یوگسلاوی به صورت تبعید در لندن به سر می‌برد، با شناسایی تیتو بعنوان رهبر مقاومت امکان ایجاد حکومتی را با مشارکت کمیته ملی ضد فاشیستی و آزادی بخش توسط تیتو فراهم آورد.

ارتش سرخ شوروی نیز که وارد یوگسلاوی شده بود با تیتو همکاری نمود. در سال 1944 شهر بلگراد آزاد گردید. مارشال تیتو که پس از کنفرانس یالتا نخست وزیر رژیم سلطنتی شده بود و قوای او در سال 1944 زاگرب و بندر تریست را آزاد کرده بود قدرت را در تمامی کشور بدست گرفته و در همان سال با القای رژیم سلطنتی جمهوری خلق فدرال یوگسلاوی را تأسیس نمود. قانون اساسی جدید یوگسلاوی که تقلیدی از قانون اساسی شوروی بود در سال 1946 به تصویب مجلس مؤسسان رسید. مطابق آن جمهوری فدرال یوگسلاوی مرکب از 6 جمهوری صربستان، اسلوونی، کرواسی، مونته‌نگرو، مقدونیه و بوسنی و هرزگوین تشکیل گردید

ایجاد جمهوری فدرال بوسنی و هرزگوین در حقیقت برای پایان دادن به رقابت کرواتها و صربها بود که هر دو ادعای مالکیت آن منطقه را داشتند. در داخل جمهوری صربستان دو ایالت خود مختار به نام‌های کوزوو با اکثریت آلبانیایی مسلمان، هم مرز با کشور آلبانی و یوودینا با اکثریت مجار هم مرز با کشورهای رومانی و مجارستان وجود دارند، ولی علیرغم داشتن تمامی شرایط جمهوری، در راستای سیاست‌های پان اسلویزم و شوونیزم صربی به صورت مناطق تحت تسلط صربستان قرار داده شدند.

همان طور که قبلاً اشاره شد یوگسلاوی به معنای کشور اسلاوهای جنوبی بوده و سرود ملی آن بنام “ای اسلاو” نشان می‌دهد که سایر ملیت‌ها و اقوام غیر اسلاو در یوگسلاوی سابق نادیده گرفته شده‌اند مارشال تیتو با این که خود اهل کرواسی بود (مادرش اسلوون و پدرش کروات بود) دراز بین بردن سازمان ملی اوستا شه‌ها که ملی گرای افراطی بودند، تردید به خود راه نداد او اعتقاد داشت که ایدئولوژی کمونیزم مشکل اقوام و ملیت‌های گوناگون را حل خواهد کرد ولی نادیده گرفته شدن حقوق اقوام غیر اسلاو در یوگسلاوی سابق نشانه بارز پان اسلاویزم و نژادی برخورد کردن صربها در آن کشور کثیر الملت بوده است.

ادامه حیات یوگسلاوی عمدتاً مدیون دو امر بود: اول قطع رابطه تیتو با کرملین در سال 1948 پس از حکومت تیتو توسط استالین که باعث شد تا غرب کمک‌های فراوانی برای فقط یوگسلاوی به عمل آورد. یوگسلاوی غرب و مخصوصاً آمریکا را قانع کرده بود که ضعف و یا از بین رفتن بزرگ‌ترین قدرت منطقه بالکان به نفع آنان نمی‌باشد و به همین دلیل بود که غرب حتی تا مدتی قبل نیز از یوگسلاوی و تمامیت ارضی آن حمایت می‌کرد. در سال 1989 وزیر خارجه ایتالیا در پایان کنفرانس ناتو اعلام کرده بود که باید به یوگسلاوی کمک کرد تا از فروپاشی فدراسیون اسلاوهای جنوبی جلوگیری شود.

دوم آنکه رژیم تیتو مقررات نسبتاً پیشرفته‌ای درباره حمایت از اقلیت‌های قومی و ملی و حفظ فرهنگ آنان به وجود آورده بود. البته بلافاصله باید اضافه کرد که این مقررات با تاریخ و فرهنگ گروه‌های ملی و قومی تطبیق نداشته و پاره‌ای از این مقررات خود موجب تبعیض بین گروه‌های ملی بود. تیتو این طور استدلال می‌کرد که ملت‌های اسلاو جنوبی جزء بنیان‌گذاران کشور یوگسلاوی بوده و حق داشتند تا از نهاد جمهوری فدرال برخوردار شوند، لیکن آلبانیایی‌های مسلمان که تعداد آنها از مقدونی‌ها به مراتـب بیشتـر و سـه بـرابر مـونته نگروئی‌ها بودند، فقط حق داشتند که از نهاد سرزمین خود مختار در داخل جمهوری فدرال صربستان برخوردار باشند.

مجارهای ساکن ایالت و یوودینا نیز همچون آلبانیائی های ایالت کوزوو تحت تسلط صربها قرار داشتند. بدیهی است که صدور اختیارات و صلاحیت‌های سرزمین‌های خود مختار به مراتب کمتر از جمهوری فدرال بوده و عملاً آلبانیاییها و مجارها را تحت تسلط صربها قرار می‌داد. تیتو از ایجاد آلبانی بزرگ که در جنگ دوم جهانی و با حمایت ایتالیا تشکیل شده بود واهمه داشت و سابقه تاریخی امپراتوری اتریش، مجارستان، دلیل اصلی محرومیت مجارهای ایالت ویوودینا از داشتن یک جمهوری مستقل در قالب فدرال بوده است که بطور قطع و یقین پس از فاجعه بوسنی و هرزگوین مشکل اصلی باقی مانده یوگسلاوی مسئله ایالت کوزوو و ویوودینا خواهد بود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد