تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

آنچه در خصوص بحران بالکان، تحقیق حاضر به آن اشاره دارد روند حوادث و رخدادها از دیدگاه توصیفی – تحلیلی در یک پروسه تاریخی بود. این که چگونه دو حوزه شرق و غرب اروپا در یک تعامل به صورت کنشی و واکنشی بر یکدیگر تأثیر می‌گذارد. بحران بالکان نتیجه چالش‌ها و منازعات کشورهای قدرتمند نظام جهانی در دوره‌های متفاوت تاریخی بوده است و قدرت‌هایی که برای کشورگشایی قصد نفوذ و سلطه و پیشگیری از ضرر به منافع امنیتی ، حفظ منافع اقتصادی خود بود و بسیاری دیگر از این کشورها سعی در تعرض و دست اندازی و تغییرات بنیادین در شالوده جغرافیایی، ژئواکونومیک و ژئوکالچر و امنیتی منطقه داشتند. این رویه حتی تا دهه 90 نیز ادامه داشت. دخالت‌های روس‌ها و حمایت بی چون و چرای از صربها ، حمایت آلمان‌ها از کرواسی و اسلوونی و به رسمیت شناختن زودهنگام استقلال آنها ، عملکرد انگلستان و فرانسه ، در طرفداری از صربها به منظور ایجاد موازنه قدرت در برابر افزایش قدرت آلمان پس از جنگ سرد همگی یادآور الگوی روابط منطقه‌ای بود که در جنگ‌های اول و دوم جهانی شاهد آن بودیم. از طرفی دیگر اتحادیه اروپا و کشورهایی همچون فرانسه و آلمان در موقعیت پس از جنگ سرد قرار داشتند و در پی اعلام استقلال عمل خود در منطقه و دوری از سیاست‌های حمایتی ایالات متحده آمریکا شدند و با به رسمیت شناختن زودهنگام کشورهای منطقه بالکان در پی اثبات این موضوع بودند که اتحاد اروپا خود، خواهان در اختیار گرفتن استقلال عمل و تأمین امنیت تازه‌ای بدون حضور آمریکا خواهد بود.

حضور در منطقه شبه جزیره بالکان برای دیگر کشورهای اروپا خصوصاً اتحادیه اروپایی نیز جذاب و استراتژیک می‌باشد، علاوه بر آلمان ، اطریش که به لحاظ تاریخی وابستگی‌های متعددی در منطقه بالکان از جمله بوسنی و هرزگوین داشت از استقلال این کشورها حمایت می‌کرد. یونان از ابتدا طرفدار صربستان بود و از آن در اتحادیه اروپا حمایت می‌کرد. ایتالیا نیز همانند اطریش دارای منابع تاریخی در بخش دالماس در یوگسلاوی سابق و کرواسی امروز بود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد