تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مجارستان و رومانی نیز به لحاظ این که تعداد زیادی از اتباع آن در مناطق مختلف یوگسلاوی سابق ساکن بودند ادعاهای تاریخی مطرح می‌کردند. در همین حال باید از همه مهم‌تر به آلبانی اشاره کرد که با طرفداری از آلبانی نژادهای مقدونیه و کوزوو در پی کسب حق تاریخی‌اش بود و خود را ملزم می‌دانست که در این منطقه حضور مؤثر داشته باشد تا شاید از سرزمینی که هر کشور سعی می‌کرد بخشی از آن را به سمت خود بکشد تکه‌ای نیز نصیب او شود. از دیگر الگوهای حاکم، تحمیل نظرات و مطالبات قدرتهای بزرگ پس از جنگ‌ها و قراردادهای صلح بود که در جنگ‌های اول و دوم جهانی و جنگ سرد الگویی منظم و تکرار شونده در تاریخ و منطقه شده بود. شاید بسیاری بر این باورند که پس از جنگ سرد و سرآغاز هزاره سوم جهان دیگر شاهد تحمیل‌های ناخواسته بر مناسبات جغرافیایی و امنیتی و تاریخی نباشد. اما برای چندین بار در تاریخ یوگسلاوی و بالکان در دهه 90 شاهد تکرار تاریخ بودیم. طرح صلح‌های متعدد پیشنهادی از جمله طرح صلح ونس – اوئن، طرح صلح واشنگتن، طرح صلح اتحادیه اروپا، طرح صلح دیتون و بسیاری از دیگر پیشنهاداتی که توسط دیگر کشورها یا شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ارائه شد نمونه‌هایی بودند که هر یک سعی داشتند بر اساس دیدگاه‌ها، نظرات منافع طرف‌های درگیر «مسئله بالکان» را همانند «مسئله شرق» در دوره اول جنگ جهانی حل کنند.

برای مثال در طرح پیشنهادی ونس- اوئن جمهوری بوسنی و هرزگوین به ده استان تقسیم شد که در آن سه استان به صربها، سه استان به مسلمانان، دو استان به کرواتها ، یک استان میان کرواتها و مسلمانان تقسیم و منطقه سارایوو نیز بخش بی طرف شناخته می‌شد. این طرح به گونه‌ای تنظیم شده بود که در آن به لحاظ مرز مشترک میان کشورهای کرواسی و بخش‌ها و استان‌های کروات نشین بوسنی، همچنین مرز مشترک صربستان و استان‌های صرب نشین بوسنی می‌توانست در آینده عامل بالقوه خطرناک برای شروع دوباره جنگ و الحاق بخش‌های صرب نشین به صربستـان و کروات نشیـن به کرواسـی باشد. دیگر راهکارهای پیشنهادی طرح موسوم به «کانتون سازی» اتحادیه اروپا بود که در مارس 1992 ارائه شد و در آن جمهوری مستقل بوسنی و هرزگوین را به واحدهایی تقسیم می‌کرد که اصول ملی گرایی به جای مسائل اقتصادی، جغرافیایی و عوامل دیگر فاکتور اصلی مرزبندی بود و در آن 12 درصد زمین بوسنی و هرزگوین در اختیار کرواتها قرار می‌گرفت و 59 درصد جمعیت کروات بوسنی و هرزگوین خارج از ایالات کروات نشین باقی می‌ماند. همچنین 44 درصد از زمیــن در اختیار مسلمانــان قـــرار می‌گرفت و 18 درصد جمعیت مسلمانـان در خـارج از مرزهای ایالات مسلمان نشین مستقـر می‌شدند. در مورد صربها نیز آنها 44 درصد از زمین را دریافت می‌کردند. علاوه بر آن مسلمانان 52 درصد ، صربهــا 37 درصد و کرواتهــا 20 درصد از مناطق شهـری را در اختیار خود قرار می‌دادند. 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد