تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی-دانلود پایان نامه رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

تمام این طرح‌ها و پیشنهادها راهکارهایی بودند که خارج از خواست و مطالبات و نظر مردم منطقه که در قالب‌های نژادی، قومی، مذهبی و فرهنگی طرح می‌شد قرار داشت و در نتیجه هیچ‌گاه به طور پایه‌ای و اصولی مشکل حل نمی‌شد. هر چند در نهایت صلح دیتون با زور و تهدید و فشار کشورهای قدرتمند و صاحب نفوذ منطقه‌ای و طرف‌های درگیر و وعده وعیدهایی همچون کمک الحاق به اتحادیه کشورهای اروپایی ، اعطای وام‌های بی بهره یا کم بهره ، کمک به ساخت بنیان‌های اقتصادی و بسیاری دیگر از این نوع وعده‌ها توانستند طی قرارداد دیتون صلح و امنیت تحمیلی را در یک رژیم امنیتی با کمک ناتو و اتحادیه اروپا بر شرق این قاره مستقر کنند، اما قطعاً صلح نمی‌تواند به این شکل دائمی باشد به همان دلیل که قراردادهای صلح پاریس ، آردنه، سن استفانو برلین، بخارست، نویی و بسیاری دیگر از پیمان‌های صلح نتوانست امنیت مستدام و پایدار در بالکان را به وجود آورد. مرزهایی که در دهه 90 شکل گرفتند این شک و تردید را دو چندان می‌کنند . اگر در نقشه کرواسی دقت کنیم می‌بینیم که شاید نتوان کشوری را در دنیا یافت که چنین مرزهای ناموزونی داشته باشد. چگونه می‌توان توضیح داد که مرز کرواسی در ساحل آدریاتیک این شاخک باریک در طول نزدیک به 40 کیلومتر در پای کوهستانها و در ساحل دریا تا بندر «دوبرینک» در فراسوی آن دراز می‌شود. این شاخک در محل خروج مصب معروف «گوتور» به زحمت به یک کیلومتر عرض می‌رسد تا دسترسی به یکی از مطمئن‌ترین خلیج‌های دریای مدیترانه را  برای بوسنی و هرزگوین مسدود سازد. آیا این شکل از مرزسازی نمی‌تواند در آینده بهانه و دلیلی باشد برای آغاز دوباره جنگ‌های خونین ناسیونالیستی و مذهبی و منطقه شاهد فجایع خونبار نخواهد بود؟ این کشمکش‌های تاریخی ناشی از حضور قدرتهای بزرگ و بخشی از پروسه بالکانیزه شدن منطقه است.

ویژگی دیگری که موجب ظهور بحران‌های متعدد در این منطقه بود تلفیق ایدئولوژی و مذهب بود. ایدئولوژی‌های ناسیونالیستی همراه با افراط‌گرایهای مذهبی تعارضاتی را در بالکان پدید آورد که نمونه آن را کمتر می‌توان در دیگر نقاط جهان مشاهده کرد. نخبگان و سردمداران ملی و مذهبی نیز از تمام فرصت‌های پدید آمده در منطقه جهت حل مشکل تاریخی ، قومی و ملی خود بهره فراوانی بردند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد