تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی-دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

از زوایای روانشناسی فردی، نخبگان قومیت‌های مستقر در بالکان نقش به سزایی در زمینه‌سازی تشدید و یا تهدید خشونت‌های قومی ایفا می‌کنند. نخبگان قومیت‌ها با انتقال شکستها ، ناکامی‌ها و آمال و آرزوهای فردی خود به توده‌های قومی و با تهییج احساسات، جمعی نمودن مطالبات و جهت دهی به اقدامات آنها خیزش‌های قومی را موجب می‌شوند و در این پروسه سطح تمایل را از روانشناسی فردی به روانشناسی اجتماعی ارتقاء می‌دهند. در واقع اگر قومیت‌ها را به مثابه بخشی از تشکل‌های اجتماعی – ذاتی و فروملی – هویتی بر مبنای ویژگی‌ها و مؤلفه‌های مشترک فرهنگی احساسی و ادراکی اعم از واقعی ، توهمی و یا جعلی تعریف کنیم. نقش رهبران قومیت‌ها در سازماندهی و هدایت این تشکل‌های اجتماعی، افزایش سطح اجتماعی فروملی آنان به سطح ملی و حتی گاه فراملی و منطقه‌ای ، هویت بخش ، ایجاد آمیزه‌ها و آموزه‌های مشترک تاریخی – اسطوره‌ای و خلق ادبیات و ترسیم آرمان شهر قومی معنی و مفهوم می‌یابد.

در بالکان رهبران قومیت‌ها به خوبی از این عوامل و ویژگی‌ها استفاده کردند و توانستند در مسیر تحولات نقش بارزی داشته باشند. رهبران ناسیونالیسم در تعامل با رهبران مذهبی و با تلفیق الگوهای مشترک مفاهیم نوینی ایجاد کردند که خواسته‌ها و مطالبات خفته و آشکار هر دو گروه اجتماعی و فرهنگی جوامع خود را تأمین و ارضا می‌کردند و در نتیجه سیاست ایدئولوژی ناسیونالیستی مذهبی خود را راهبری کردند. در ایجاد و تثبیت این الگو پیش زمینه‌های فکری – عقیدتی و تاریخی و یادآوری تمام خاطرات مشترک نیک و بد گذشته در این راه کمک شایان توجهی به آنها کردند. کرواتهای افراطی و نخبگان آنها اوستاشی های جنگ جهانی دوم را الگویی دانستند که با بازتعریف آن هویت نوینی را در جهت رسیدن به استقلال و کسب منافع بیشتر شکل دادند و هر یک خود را در آنچه آن را کسب «سرزمین قومی» می‌نامیدند محق می‌دانستند. لذا ضعف قدرت ناشی از پایان جنگ سرد و عدم شکل گیری نظام امنیتی – سیاسی نوین ، همانند دوران جنگ‌های اول و دوم جهانی این فرصت لازم را به آنها داد تا در پی کسب سرزمین‌های صربستان بزرگ، کرواسی بزرگ ، آلبانی بزرگ و بوسنی و هرزگوین یکپارچه بر آینده این داستان تکرار شدن و البته غمبار بالکان است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد