تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی- پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

و اما این که چگونه این سرزمین بر امنیت اروپا تأثیر گذاشت در فصل قبل به آن پرداختیم، فقط در این بخش به این نکته اشاره می‌شود که پیش از پایان جنگ سرد آنچه امنیت اروپا را تهدید می‌کرد؛ گسترش کمونیسم، حملات هسته‌ای اتحاد جماهیر شوروی و بحران‌های اقتصادی جهانی بود. اما پس از فروپاشی نظام دوقطبی مبنای الگوی امنیتی اروپا تغییرات نامحسوسی داشت. رئیس پیشین سیاست خارجی اتحاد اروپا و دبیر کل پیشین ناتو ضمن تأکید بر تصمیم اروپا در شکل دادن به یک سیاست امنیتی و مشترک معتقد است:

«هدف خطمشی مشترک امنیتی و خارجی نمی‌تواند تنها شکل دهنده اعمال قدرت اروپائیان در جهان باشد، وارد سده تازه‌ای شده‌ایم که اساساً چهره نوین جهانی را به شدت به سوی تغییر می‌برد، وضعیت حاضر موجب شکل گیری چالش‌های پیرامونی شده که همبستگی و اتکای متقابل را می‌طلبد، امروزه شهروندان اروپایی نسبت به وقایع و جریان‌های دیگر نقاط جهان حساس هستند و در برابر آن بازتاب‌های روشنی از خود نشان می‌دهد. آنان مایل نیستند اروپا در برخورد با تنش‌های سرزمینی و بین‌المللی به جای رودررویی و حضور سازنده در آن شاهد مدارا و کنار آمدن باشند. بحران‌های دهه 90 اروپای شرقی همچون بوسنی و هرزگوین و یا کوزوو و مقدونیه و خاورمیانه و مناقشات پرشمار آفریقا و درخواست حضور دیپلماتیک اروپا در آن شاهد مدعای خوبی است.»

برخی از کارشناسان وقوع جنگ‌های خونبار بالکان را نتیجه گسترش ناتو به شرق اروپا و بازتاب نظر روس‌ها می‌دانند . روس‌ها ناتو را همچنان تجسم کلیدی رویاروی  غرب و شرق و گسترش آن را خطری بالقوه برای دروازه لنینگراد می‌دانند. اروپا به همراه آمریکا برای حفظ امنیت خود تعاریف جدیدی از امنیت ارائه داده است. خاویر سولانا در جایی دیگر می‌گوید: «باور مشترکی داشته و داریم تا ساختار خطمشی خارجی‌مان بر اساس حقوق بشر به ویژه اقلیت‌ها شکل بگیرد و بنابراین در سده 21 نقش عمده‌ای را بازی خواهیم کرد که در آن تنها در پی سود شخصی نیستیم ، بلکه اصولمان هدف را مشخص می‌سازد و من فکر می‌کنم که در حقیقت هر دو باور داریم (اتحادیه اروپا و آمریکا) که بهترین راه برای دفاع از منافع جمعی ، دفاع از اصول و ارزش‌های مشترکمان است این رهیافت را در بوسنی به شکل مشروح بیان کردیم. جایی که در آن برای شکل گیری ، صلح و امنیت سخت دفاع کرده‌ایم و این روند را در کوزوو هم ادامه دادیم، ما باید ارزش‌های مشترکمان را آشکارا نشان دهیم و همواره برای دفاع از آن آماده باشیم.»

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد