تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی-پایان نامه رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

امروز اتحادیه اروپا به سوی دگرگونی‌های بنیادی پیش می‌روند چرا که حاضر شده همگرایی اساسی میان سیاست، اقتصاد، فرهنگ و جغرافیای خود ایجاد کند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا آماده شدند که در این نظام نقش خود را داشته باشند این روند در یکی از اظهارنظرهای خاویر سولانا انعکاس دارد که در آنجا که او در تأثیر گسترش ناتو بر کل نظام اروپایی می‌گوید: «چقدر شگرف است هنگامی که ترکیه بخشی از اتحادیه اروپا باشد چنین پیشامدی دگرگونی‌های راهبردی فراهم خواهد ساخت که در آن اروپا هم مرز سوریه و عراق خواهد بود.»

در یک جمع بندی نهایی می‌توان گفت که اتحادیه اروپا برای حفظ امنیت خود نمی‌تواند نسبت به اوضاع و احوال همسایگی خود بی تفاوت باشد و حوادث و موقعیت بالکان بر تمامی شئون این اتحادیه اثرگذار خواهد بود. از این روی طبق آنچه تا کنون در بالکان معمول بوده است، قدرتهای بزرگ جهانی و منطقه‌ای نسبت به آنچه در این منطقه روی می‌دهد همواره حساس بوده‌اند و دخالت‌هایی را نیز اعمال داشته‌اند. باز هم تأکید می‌شود که از دهه 90 تا کنون شاهد افزایش این روند بوده‌ایم. این تأثیر و تأثرات مستقل از روند پیوستن این کشورها به اتحادیه اروپا می‌باشد، چرا که دامنه منازعات و جنگ‌های بالکان فراتر از محدوده جغرافیایی آن بوده و تأثیرات عمیق و جدی بر اتحادیه اروپایی و دیگر همسایگان خود داشته است.

نتایج حاصل از این پژوهش را می‌توان در موارد مشابه دیگر نیز به کار برد. به عنوان نمونه تنوع قومیتی و مذهبی در بالکان بی شباهت با آنچه در منطقه آسیای میانه و قفقاز می‌بینیم نیست. همین طور ایران نیز کشوری است که در درون خود دارای این تنوع قومی و مذهبی می‌باشد و موقعیت خاص ژئوپولیتیکی آن در طول تاریخ جذابیت‌هایی را برای قدرتهای استعماری داشته است. به طور کلی باید در نظر داشت که امنیت و یا ناامنی در یک منطقه، مناطق مجاور را نیز تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. از سوی دیگر ویژگی‌ها و موقعیت ژئوپولیتیک یک منطقه بر مناطق مجاور اثرگذار خواهد بود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد