تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی- پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اصلاح ساختار حقوقی قدرت در منطقه:

1 – بازنگری در قانون اساسی دولت‌های محلی منطقه و تشکیل دولت فدرالیسم ملی در بالکان، اعطای اختیارات گسترده در حوزه دولت محلی (به ویژه در زمینه اقتصادی، فرهنگی و قضایی) و اشتراک رفتار در حوزه‌های سیاست خارجی و امنیت ملی (نظیر دولت سوئیس). در این راهبرد با بهره گیری از تجربه سایر کشورهای دارای تنوع قومی و دینی (به ویژه دولت فدرال روسیه که از نظر قرابت‌های فرهنگی شباهت بیشتری به برخی قومیت‌های مستقر در بالکان دارد) تلاش می‌شود با اصلاح ساختار حقوقی قدرت، دولتی واحد اما به شکلی فدرالیسم با تلفیق تجارب سایر دول مشابه تشکیل گردد.

در این زمینه می‌توان از تجربه لبنان نیز بهره گرفت که قدرت را بین معتقدین سه مذهب مسیحی، سنی و شیعه به گونه‌ای تقسیم نموده‌اند که کم‌ترین تنش را به همراه دارد.

2 – تشکیل شورای عالی اجرایی کشور جهت اداره امور دولت فدرال نظیر تجربه کشور سوئیس که توسط شورایی سه نفره اداره می‌شود و در این شورا از هر 3 قومیت آلمانی، فرانسوی و اسکاندیناویایی حضور دارند.

3 – تقسیم منابع قدرت به صورت چرخشی بین صاحب‌نظران و سیاسیون قومیت‌های مستقر در بالکان و جلب مشارکت نمایندگان قومیت‌ها (متناسب با جمعیت و موقعیت اجتماعی و نظایر آن) در تصمیم گیری‌ها از طریق تشکیل پارلمان ملی (نظیر پارلمان اروپا) با لحاظ سهمیه ورودی برای هر یک از قومیت‌ها و مذاهب مستقر در بالکان.

عضویت کشورهای شبه جزیره بالکان در اتحادیه اروپا :

از این طریق ضمن ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در کشورهای در حال توسعه منطقه بالکان شاهد تبادل تجربیات دموکراتیک و «حکمرانی خوب»  در دولت‌های توسعه یافته به این دول خواهیم بود.

شایان ذکر است در صورت عضویت کشورهای بالکان در اتحادیه اروپا، این کشورها موظف به رعایت استانداردهای اروپایی در تمامی حوزه‌ها از جمله اعطای آزادی‌ها و گردش قدرت خواهند بود. در آخر آنکه با عضویت کشورهای بالکان در اتحادیه اروپا، این کشورها در مسیر توسعه اقتصادی قرار گرفته و به تبع رشد اقتصادی نیازمند حفظ امنیت و آرامش بیشتر در منطقه خواهند بود و تعامل متقابل و هم افزایی اقتصادی می‌تواند به جای تعارضات قومی و مذهبی قرار گیرد.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد