دانلود پایان نامه ارشد -بررسی نقش عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی نقش عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

بافت شهر

استقرار منطقه دیلمان در میان کوهها و دره ها باعث پدیدآمدن روستاها در میان دره ها با شیب های متفاوت و گاهی تند شده است. در برخی از روستاهای تاریخی منطقه، بافت قدیمی و سنتی در حال تخریب است و گاهی بطور ناهمگون خانه های جدید با مصالح امروزی در بافت قدیمی ساخته شده اند که نابهنجاری در بافت قدیمی پدید می آورند. بدلیل مسائل اقلیمی، بافت روستاهای منطقه دیلمان تقریباً باز است. (باز بودن بافت روستاهای دیلمان به اندازه مناطق جلگه ای گیلان نیست)

قسمتی از بافت هر روستا در منطقه دیلمان به بازار آن تعلق یافته است. عناصر تشکیل دهنده بافت بازار دکانهایی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و میدانچه هایی به وجود آورده اند. در بازارها معمولاً اجناسی همچون مصارف روزمره مردم، صنایع دستی و… به فروش می رسد. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 69)

 

3-4-1  بافت و مجموعه بناهای مسکونی

منطقه دیلمان و طبیعت زیبا و خانه­های لته پوش آن با نماهای کاهگلی مناظر زیبایی را به وجود     آورده اند که جز با دیدن و تجربه کردن، زیبایی آنرا نمی توان درک کرد. جهت قرارگیری خانه ها عمدتاً رو به شرق است که پلانهای مسکونی شمالی– جنوبی می باشند که دارای ایوانهای شرقی هستند. (جهت قرارگیری خانه ها بر اساس مسائل اقلیمی بوده است که چون در منطقه باد مزاحم جنوبی وجود دارد لذا خانه ها به گونه ای ساخته می شوند که کمترین جداره را رو به باد داشته باشند. )

در منطقه دیلمان بناها به صورت زیر ساخته می شوند :

1- زگمه ای: که از قرار دادن تنه های درخت بر روی هم ساخته می شوند ، این نوع خانه ها یکی از قدیمی ترین نوع بناهای مسکونی در منطقه دیلمان است که در گذشته به علت فراوانی چوب و نزدیکی به جنگل چنین روش ساخت و ساز امکان داشت.

2- زگالی: این خانه ها که پی آنها شمع کوبی می شود (از چوبهای نونج) و بعد از آن نالهای افقی روی آن قرار می گیرد و سازه اصلی (دیواره ها) از چوب ساخته می شود. پوشش نهایی سقف در گذشته لته و امروز حلب می باشد.

3- خشتی: بیشتر در روستای دیلمان و روستاهای نزدیک آن دیده می شود. در برخی از نمونه های آن گچ بریهای زیبا نیز وجود دارد. به علت عدم نظارت میراث فرهنگی این بناها در حال تخریب کامل هستند.

4- خانه های سنگ و چینه: در گذشته سنگ همراه با گل و در حال حاضر سنگ همراه با سیمان در این خانه ها استفاده می شود. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 68، 70 و 71)

مصالح ساخت و ساز بناها در منطقه دیلمان بر اساس موقعیت های جغرافیایی و اقلیمی وامکانات منطقه ای بیشتر چوبی می باشد و هنوز تقریباً چنین روندی حفظ شده است. در برخی نقاط دیلمان مصالح خشتی همراه با گل نیز رویت می شود که می توان با وجود امکانات بالقوه از نظر ساخت خشت چنین روندی را گسترش داد. البته بناهای جدیدی با مصالح آجر ، بلوک سیمانی با اسکلت بتن آرمه و تیرآهن نیز به چشم می خورد. بنابراین مصالح مورد استفاده در منطقه متفاوت است که عبارتند از چوب، سنگ، کاهگل، آجر و بلوک سیمانی. (مطالعات میدانی نگارنده)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده تحقیق رابطه وجود دارد؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده تحقیق کدام است؟

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  بررسی نقش عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان با فرمت ورد