دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-بررسی علل درگیری در شبه جزیره بالکان

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

هر یک از ملت‌ها هم نژادانی در قلمرو همسایه خود داشت. یونان از نواحی وسیع ساحل دریای اژه که متعلق به بلغارها و عثمانی بود استفاده می‌کرد. صربها که در این میان پرمدعاترین این گروه‌ها بودند در موقعیت بسیار مشکلی گیر کرده بودند، زیرا از یک طرف یک اقلیت بلغاری در خود داشت و از طرف دیگر به شمال و شرق خود به اطریش–هنگری به عنوان شکنجه دهندگان و برادران هم‌خون خود با کینه و خشم نگاه می‌کرد. با حمله ایتالیا به لیبی که ظاهراً زیر نظر عثمانی بود و جنگ میان ایتالیا و عثمانی را موجب شد، فرصت خوبی برای کشورهای بالکان به وجود آمد تا قیامی علیه سیاست رژیم جدید ترکیه انجام دهند. اما علیرغم اصرار کشورهای بزرگ اروپا به این که وضع فعلی کشورهای بالکان نباید با جنگ عوض شود، وقتی ترکها از دادن استقلال داخلی به مقدونیه امتناع کردند (1912)، کشورهای صربستان، یونان و مونته‌نگرو در جنگی بر ضد ترکها به بلغارستان ملحق شدند. ترکها حریف متفقین بالکان نبودند و در نتیجه قرارداد و متارکه جنگ منعقد گردید.

معاهده لندن متصرفات ترکیه در اروپا را به حداقل رسانید. آلبانی به استقلال داخلی رسید و جزیره کرت به یونان واگذار شد، ولی متفقین فاتح نتوانستند در تقسیم غنایم سازش کنند. بلغارستان بهترین و بزرگ‌ترین سهم را می‌خواست ولی صربستان درمقابل آن ایستادگی کرد. جنگ دوم بالکان در ماه ژوئیه 1913 در جنگ بر ضد بلغارستان ، رومانی و ترکیه به صربهای مونته نگروئیها و یونانیان پیوستند. بلغارها نیز که خود را از همه طرف محاط یافتند و دشمنان در حال پیشروی بودند پیشنهاد صلح داد. «صلح بخارست» در سال 1913 به تحمیل قدرتهای بزرگ بر منطقه حاکم شد که در آن مقدونیه جنوبی به یونان، مقدونیه شمالی به صربستان و نواری از سال دریای سیاه در «دوپریای جنوبی» به رومانی واگذار شد. «آدریانول» که طبق پیمان لندن به بلغارستان داده شده بود به عثمانی برگردانده شد. پس از این توافق کشورهای اروپایی از تحولات جدید خوشحال بودند مخصوصاً اطریش – هنگری که راه دست‌یابی صربستان به دریا را مسدود کرده بودند راضی‌تر به نظر می‌رسید.(حکیمی،134:1372)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد