تحلیل نزاع میان دو تمدن یا مساعدت میان آنها-دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اختلافات و عدم تساوی بین جمهوری‌های مختلف اغتشاش و سرکوب را به دنبال داشت. در سال 1966 آلبانیایی‌های کوزوو قیام کردند که رژیم بلگراد با خشونت هر چه تمام‌تر قیام آنان را سرکوب کرد. در سال 1968 معلمان کوزوو دست به اعتصاب گسترده زده که طی آن خواستار جمهوری مستقل برای خود شدند.

در سال 1969 پس از شکست نظریه الکساندر رانکوویچ مسئول امنیت یوگسلاوی مبنی بر این که برای هر جمهوری پلیس مخصوصی تشکیل شود، روش‌های پلیس کمونیستی در قالبی خشن‌تر از جمهوری‌ها اعمال شد. در سال 1969 تیتو رهبری شورایی را در دست گرفت که در آن همه جمهوری‌ها شرکت داشتند و مرکب از رؤسای هر یک از جمهوری‌هایی بود که به تناوب انتخاب و معرفی می‌شدند. در سال 1970 استعمال کلمه ریاست برای همه جمهوری‌ها مرسوم شد. حوزه صلاحیت این جمهوری‌ها، هم‌زمان با بقای سلطه عملی و کامل حزب کمونیست حاکم، افزایش یافت.

در سال 1971 مردم کرواسی علیه صربها سر به شورش برداشتند. در سال 1972 بسیاری از رهبران فدرال بر کنار گردیدند. اصلاح قانون اساسی در سال‌های 68-67 و 1971 که خودمختاری و اختیارات بیشتری به جمهوری‌ها می‌داد و کشور را تبدیل به یک کنفدراسیون می‌نمود، مشکلی را حل نکرده و تفکرات ناسیونالیستی همچنان بر جمهوری‌ها حاکم بود. در دهه 1960 که تیتو نقش فعال‌تری در عرصه سیاست بین‌المللی داشته و جنبش غیر متعهدها را در سال 1961 به همراه نهرو، ناصر و سوکارنو پایه گذاری کرده بود، به منظور ایجاد رابطه نزدیک‌تر با جهان غرب و کشورهای مسلمان تصمیم گرفت تا مسلمان‌های بوسنی و هرزگوین (اسلاوهای مسلمان) به عنوان ملیتی جداگانه در کشور یوگسلاوی به رسمیت شناخته شوند. این امر در سال 1973 وارد قانون اساسی یوگسلاوی شد.

در عرصه سیاست داخلی نیز تیتو به دنبال رضایت روشنفکران مسلمان بود تا از تقاضای آنان برای اسلامی کردن قوانین بوسنی و هرزگوین که بطور غیرمنتظره‌ای در یوگسلاوی مطرح شده بود بکاهد. زیرا از همین زمان بود که نوشته‌های علی عزت بگوویچ رئیس جمهور مسلمان سابق بوسنی و هرزگوین درباره برقراری مقررات اسلامی بطور مخفیانه در شهرهای منطقه پخش می‌شد که این اقدام سبب محکومیت او به زندان گردید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد