دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-بررسی رویکرد ایدئالیستی

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

جنگ‌های میان کشورهای اسلامی و مسیحی که منجر به نزاعهای تند و سخت می‌گردید، در خیلی از موارد دارای مشخصه تمدن داخلی است، کافی است که به جنگ‌های صد ساله میان فرانسه و انگلستان، نزاع 200 ساله میان امپراتور عثمانی و پارس، در گیری میان سنی‌ها و شیعیان و نزاع میان کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها اشاره کنیم، در آن عصر و در جریان13 قرن مناقشه میان اروپا با جهان اسلام، آنها فقط با هم نجنگیدند. در عین حال، میان مسیحیان و مسلمانان روابط دیپلماتیک هم تداوم داشته و حتی پیمان‌های نظامی منعقد شده است و گه‌گاه علیه هم عقیده‌های خود، روابط تجاری برقرار و تبادلات عقیدتی به عمل آمده است. در این راستا، بردباری مذهبی و مساعدت‌های متقابل پدیدار شده که آن فرهنگ اسلامی و مسیحی است که یکی از دلایل اصلی شکوفایی هفتصد سال تمدن عربی اسپانیایی بود.

در منطقه شرق دریای مدیترانه طی یک دوره 600 ساله تا تسخیر کنستانتینویل از سوی صلیبی‌ها در سال 1304، نقش تقاطع تمدن‌ها از سوی بیزانس ایفا شده است؛ مکانی که تقاطع راه‌های تجاری از اروپا، روسیه، دنیای عرب و پارس بود. فرهنگ مسیحی و اسلامی ضمن حفظ اصالت خود، به همکاری با یکدیگر پرداختند. در حال حاضر می‌توان درگیری‌های چچن، قفقاز، قبرس، بوسنی و هرزگوین و کوزوو را که دارای مشخصه مذهبی است، در نظر گرفت.

هم چنین می‌توان به مواردی اشاره کرد که خصلت مذهبی ندارند، مثل مناقشات کامبوج یا در منطقه دریاچه‌های بزرگ در آفریقا، به نظر برخی محققان، جنگ در چچن، مشخصه جنائی – آزادیبخشی داشته است. بحران در قبرس، در نهایت تلاش جهت ساقط کردن رئیس جمهور ماکاربومی بود، در بوسنی، مسلمانان با کاتولیک‌های کرواسی متحد شدند که این امر جنبه مذهبی نداشت، بلکه جنبه ملی داشته است. چنین وضعیتی در کوزوو نیز وجود دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد