شناسایی و بررسی طرح های بهسازی و نوسازی بافتهای قدیم-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 اثربخشی مقررات طرح های تفصیلی

قسمتی از متن پایان نامه :

طرح های تفصیلی

تهیه طرحهای تفصیلی در ایران، پس از تصویب قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی و معماری، همزمان با شروع برنامه عمرانی پنجم کشور( 1352)، آغاز گردید. ماده 3 قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی و وظایف آن مصوب 1353 بیان می دارد :” طرح تفصیلی  عبارت از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین های شهری را در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها و وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان جمعیت و تراکم  ساختمانی در واحدهای شهری،و اولویت های مربوط به مناطق بهسازی و نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در آن تعیین می شود و نقشه ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی تهیه و تنظیم می گردد. براي اينكه بتوان خطوط کلي طرح جامع را به طرح هاي دقيق قابل اجرا تبديل کرد از طرح تفصيلي استفاده مي شود. اين طرح متعاقب طرح جامع شهري و به منظور انجام برنامه هاي اجرايي تصويب شده در طرح جامع تهيه مي شود و در حقيقت تنظيم برنامه هاي مفصل و انجام اقدامات جزء به جزء در مناطق و محلات شهري و طراحي آنهاست.

اهداف اصلی طرحهای تفصیلی بشرح ذیل می باشد:

  • مقایسه و انطباق حد و حدود ملک مورد نظر با طرح تفصیلی و ضوابط تعریض گذرها.
  • تعیین میزان ابعاد و مساحت قسمتهایی از ملک که داخل و خارج از طرح قرار دارد جهت تعیین تکلیف پرونده.
  • تعیین بر ملک از گذر،مسیل، خیابانها و همین طور تعیین میزان عقب نشینی و پخ مورد نیاز بر طبق ضوابط به نحوی که مشخص گردد پس از احداث و یا تفکیک عرصه، میزان عرض معبر در محل وقوع ملک مورد نظر به چه میزان خواهد بود.
  • محاسبه و تعیین رقوم(کف) ساختمان نسبت به رقوم ( متنافر) معبر مشرف به ملک بر اساس طرح اجرایی و پروفیل طولی و عرضی مصوب ( مجتهدزاده : 148).

بر اساس ماده 23 قانون نوسازی، شهرداریها مکلفند پس از تهیه و تصویب  نقشه جامع شهر،حداکثر دو سال نقشه های تفصیلی را تهیه و اراضی باغها و املاکی را که براساس نقشه مذکور در معرض طرحهای احداث و توسعه معابر و میادین واقع می شود، مشخص نموده و احداث هرگونه بنا و تاسیسات را در این گونه اراضی ممنوع کنند ( شارمند، 1378  :29).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

ضوابط و مقررات ارتفاعی طرح تفصیلی  اصفهان  چه تاثیری بر بهسازی و نوسازی مسکن در بافتهای فرسوده این شهر داشته است؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 اثربخشی مقررات طرح های تفصیلی بر نوسازی و بهسازی بافت فرسوده شهر اصفهان90

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثربخشی مقررات طرح های تفصیلی  با فرمت ورد