پایان نامه ارشد -بررسی علل درگیری در شبه جزیره بالکان

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

. این رهبران همراه با افراد سرشناس دیگری در ماسپوک بازداشت گردیدند. به دنبال آن پاکسازیی در اتحادیه کمونیستهای کرواسی انجام گرفت و 427 نفر به ارتکاب جنایت علیه مردم و کشور در سال 1972 محکوم شدند. مقام‌های بلگراد برای دوری جستن از اتهام ضد کروات بودن در سایر جمهوری‌ها از جمله صربستان نیز بر علیه لیبرال‌ها دست به اقداماتی زدند به هر حال تیتو در سال 1974 قانون اساسی جدید را ارائه داد که بر ماهیت فدرال (تقریباً کنفدراسیون) و جمعی کشور یوگسلاوی تصریح داشت این قانون اساسی برای تشکیل احساسات ملی‌گرایانه، به ویژه در کرواسی و نیز به منظور محدود کردن گرایش‌های ملی‌گرایانه در یک چارچوب متخذ و سازنده طرح شده بود.

اما هر گونه تجلی ملی گرایی حتی بعد از مرگ تیتو در سال 1980 سرکوب می‌شد. تعداد زیاد صربها در حزب کمونیست کرواسی یک انگیزه مضاعف برای ملی گرایی کرواتها و این تصور که فدراسیون یوگسلاوی تحت تسلط صربهاست بود هر گونه واکنش علیه کمونیست‌ها بلافاصله به ملی گرایی کرواسی داده می‌شود زمانی که از سال 1989 قدرت کمونیست‌ها رو به افول گذارد ملی گرایی کرواسی بار دیگر به عنوان یک نیروی عمده قد علم کرد که ناراضیان دهه‌های 1970 و 1980 برندگان اصلی آن بودند و قدرت را از دست دادند.

دکتر فرانیو توجمان که از سال 1972 تا 1981 زندان بود پس از آزادی در سال 1990 اتحاد دمکراتیک کرواسی را تشکیل داد و در همان سال اکثریت کرسی‌های مجلس، شهرداری‌ها و اطاق کار را از آن حزب خود کرد و بعنوان رئیس جمهور کرواسی انتخاب شد و کم کم کمونیست‌ها را در کرواسی کم گرد و مجلس را از دست کمونیست‌ها بیرون کشید کم کم با شورش‌های ملی‌گرایانه که نسبت به تسلط به نیروهای مسلح و جدایی از فدراسیون تأکید داشت بالا گرفت و نهایتاً در 25 ژوئن 1991 مردم کرواسی و اسلوونی در یک همه پرسی استقلال خود را از یوگسلاوی اعلام کردند. (آسایش زارچی ، 1377)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد