دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

کمونیست‌ها بعد از جنگ در فکر ضمیمه کردن بوسنی به صربستان و یا کرواسی بودند اما پس از کشتارهای فراوانی که از مسلمانان در خلال جنگ دوم جهانی اتفاق افتاد و به دلیل مخالفت رهبران بوسنی این ایالت عملاً تبدیل به یک جمهوری مستقل شد. بوسنی مالک حدود ۲۴ کیلومتر از سواحل دریای آدریاتیک شد و بقیه سواحل موجود را به جمهوری کرواسی واگذار کردند. تیتو با مرز بندی مصنوعی بین جمهوری‌های مختلف عملاً از تز «تفرقه بی انداز و حکومت کن» استفاده کرده است.

به دلایل گفته شده مسئله ملیت‌ها در یوگسلاوی سابق نه تنها حل نشده بلکه به صورت آتش زیر خاکستر باقی ماند و همواره جرقه‌های آن دیده می‌شده است.

اختلافات و عدم تساوی بین جمهوری‌های مختلف اغتشاش و سرکوب را به دنبال داشت. در سال ۱۹۶۶ آلبانیایی‌های کوزوو قیام کردند که رژیم بلگراد با خشونت هر چه تمام‌تر قیام آنان را سرکوب کرد. در سال ۱۹۶۸ معلمان کوزوو دست به اعتصاب گسترده زده که طی آن خواستار جمهوری مستقل برای خود شدند.

در سال ۱۹۶۹ پس از شکست نظریه الکساندر رانکوویچ مسئول امنیت یوگسلاوی مبنی بر این که برای هر جمهوری پلیس مخصوصی تشکیل شود، روش‌های پلیس کمونیستی در قالبی خشن‌تر از جمهوری‌ها اعمال شد. در سال ۱۹۶۹ تیتو رهبری شورایی را در دست گرفت که در آن همه جمهوری‌ها شرکت داشتند و مرکب از رؤسای هر یک از جمهوری‌هایی بود که به تناوب انتخاب و معرفی می‌شدند. در سال ۱۹۷۰ استعمال کلمه ریاست برای همه جمهوری‌ها مرسوم شد. حوزه صلاحیت این جمهوری‌ها، هم‌زمان با بقای سلطه عملی و کامل حزب کمونیست حاکم، افزایش یافت.

در سال ۱۹۷۱ مردم کرواسی علیه صربها سر به شورش برداشتند. در سال ۱۹۷۲ بسیاری از رهبران فدرال بر کنار گردیدند. اصلاح قانون اساسی در سال‌های ۶۸-۶۷ و ۱۹۷۱ که خودمختاری و اختیارات بیشتری به جمهوری‌ها می‌داد و کشور را تبدیل به یک کنفدراسیون می‌نمود، مشکلی را حل نکرده و تفکرات ناسیونالیستی همچنان بر جمهوری‌ها حاکم بود. در دهه ۱۹۶۰ که تیتو نقش فعال‌تری در عرصه سیاست بین‌المللی داشته و جنبش غیر متعهدها را در سال ۱۹۶۱ به همراه نهرو، ناصر و سوکارنو پایه گذاری کرده بود، به منظور ایجاد رابطه نزدیک‌تر با جهان غرب و کشورهای مسلمان تصمیم گرفت تا مسلمان‌های بوسنی و هرزگوین (اسلاوهای مسلمان) به عنوان ملیتی جداگانه در کشور یوگسلاوی به رسمیت شناخته شوند. این امر در سال ۱۹۷۳ وارد قانون اساسی یوگسلاوی شد.

در عرصه سیاست داخلی نیز تیتو به دنبال رضایت روشنفکران مسلمان بود تا از تقاضای آنان برای اسلامی کردن قوانین بوسنی و هرزگوین که بطور غیرمنتظره‌ای در یوگسلاوی مطرح شده بود بکاهد. زیرا از همین زمان بود که نوشته‌های علی عزت بگوویچ رئیس جمهور مسلمان سابق بوسنی و هرزگوین درباره برقراری مقررات اسلامی بطور مخفیانه در شهرهای منطقه پخش می‌شد که این اقدام سبب محکومیت او به زندان گردید.

در سال ۱۹۷۰ خواسته‌های فرهنگی آلبانیائیهای کوزوو به نتیجه رسید و این ایالت توانست از خود مختاری بیشتری در داخل جمهوری صربستان برخوردار شود. واضح است که در کشور یوگسلاوی سابق اتحادیه کمونیستهای یوگسلاو عمده قدرت را در اختیار داشته و تز اصلی حزب، خودگردانی در سطوح مختلف امور اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بود. اجرای این تز و عمومیت دادن به آن طبق قانون اساسی سال ۱۹۷۴ نه تنها عدم تساوی را در بین جمهوری‌ها از بین برد، بلکه موجبات رشد نارضایتی عمومی را فراهم آورد.

در دو کنفرانسی که در سال‌های ۱۹۲۸و ۱۹۴۰ میلادی توسط حزب کمونیست تشکیل شد، کمونیست‌ها تصمیم گرفتند که کوزوو به آلبانی ملحق شود اما به دلایلی نیروهای کمونیست مجدداً آن را به یوگسلاوی برگرداندند و وضعیت آن نامعلوم باقی ماند، زیرا تیتو بر الحاق کل آلبانی به یوگسلاوی طمع داشت. زمانی که روابطش با استالین قطع شد، امید به الحاق آلبانی پس از سرکوب خشونت بار پلیسی علیه مردم کوزوو به یوگسلاوی داشت.

بعد از پایان دوران حکومت پلیسی در یوگسلاوی طی سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۶ میلادی، مسلمانان کوزوو نیز همانند دیگر اقوام درخواست خود را مبنی بر تشکیل یک جمهوری در کوزوو در داخل فدرال یوگسلاوی مطرح کردند. آنها خواستار تشکیل یک جمهوری مستقل با مونته‌نگرو شدند. تعداد ساکنین مونته‌نگرو به ۳۷۰ هزار نفر بیشتر نمی‌رسید که با تعداد جمعیت ۵/۱ میلیون نفری کوزوو مساوی نبود، ولی کوزوو خواهان اتحاد با مونته‌نگرو در قالب یک جمهوری مستقل بود. به دنبال این درخواست‌ها تظاهرات و آشوب‌هایی برای مطرح کردن این خواسته و اخطار به حکومت وقت یوگسلاوی به وقوع پیوست. تیتو به اهل کوزوو اختیاراتی معادل اختیارات جمهوری‌های دیگر اعطاء کرد. کوزوو بر تأمین مالی برخی طرح‌های صنعتی و عمرانی که اکثر مردم تاکنون از آن نفعی نبرده بودند دست یافت. کشاورزان کوزوو در نهایت فقر باقی مانده بودند و همچنین به استفاده از چارپایان برای حل و فصل محصولات ادامه می‌دادند. در آمد سرانه این ایالت نسبت به سایر مناطق یوگسلاوی در سطح پایین‌تری بود. در سال ۱۹۷۹ تیتو با عنایت به مسائلی که ذکر شد از کوزوو دیدار کرد. او مردم آنجا را از گرایش‌های نژادی و تجزیه طلبی بر حذر داشت و به لحاظ ترس از تجزیه طلبی آنان از پذیرش کوزوو بعنوان یک جمهوری خودداری کرد. (آسایش زارچی ، ۱۳۷۳ :۲۳)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد

Related posts: