دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

کمونیست‌ها بعد از جنگ در فکر ضمیمه کردن بوسنی به صربستان و یا کرواسی بودند اما پس از کشتارهای فراوانی که از مسلمانان در خلال جنگ دوم جهانی اتفاق افتاد و به دلیل مخالفت رهبران بوسنی این ایالت عملاً تبدیل به یک جمهوری مستقل شد. بوسنی مالک حدود 24 کیلومتر از سواحل دریای آدریاتیک شد و بقیه سواحل موجود را به جمهوری کرواسی واگذار کردند. تیتو با مرز بندی مصنوعی بین جمهوری‌های مختلف عملاً از تز «تفرقه بی انداز و حکومت کن» استفاده کرده است.

به دلایل گفته شده مسئله ملیت‌ها در یوگسلاوی سابق نه تنها حل نشده بلکه به صورت آتش زیر خاکستر باقی ماند و همواره جرقه‌های آن دیده می‌شده است.

اختلافات و عدم تساوی بین جمهوری‌های مختلف اغتشاش و سرکوب را به دنبال داشت. در سال 1966 آلبانیایی‌های کوزوو قیام کردند که رژیم بلگراد با خشونت هر چه تمام‌تر قیام آنان را سرکوب کرد. در سال 1968 معلمان کوزوو دست به اعتصاب گسترده زده که طی آن خواستار جمهوری مستقل برای خود شدند.

در سال 1969 پس از شکست نظریه الکساندر رانکوویچ مسئول امنیت یوگسلاوی مبنی بر این که برای هر جمهوری پلیس مخصوصی تشکیل شود، روش‌های پلیس کمونیستی در قالبی خشن‌تر از جمهوری‌ها اعمال شد. در سال 1969 تیتو رهبری شورایی را در دست گرفت که در آن همه جمهوری‌ها شرکت داشتند و مرکب از رؤسای هر یک از جمهوری‌هایی بود که به تناوب انتخاب و معرفی می‌شدند. در سال 1970 استعمال کلمه ریاست برای همه جمهوری‌ها مرسوم شد. حوزه صلاحیت این جمهوری‌ها، هم‌زمان با بقای سلطه عملی و کامل حزب کمونیست حاکم، افزایش یافت.

در سال 1971 مردم کرواسی علیه صربها سر به شورش برداشتند. در سال 1972 بسیاری از رهبران فدرال بر کنار گردیدند. اصلاح قانون اساسی در سال‌های 68-67 و 1971 که خودمختاری و اختیارات بیشتری به جمهوری‌ها می‌داد و کشور را تبدیل به یک کنفدراسیون می‌نمود، مشکلی را حل نکرده و تفکرات ناسیونالیستی همچنان بر جمهوری‌ها حاکم بود. در دهه 1960 که تیتو نقش فعال‌تری در عرصه سیاست بین‌المللی داشته و جنبش غیر متعهدها را در سال 1961 به همراه نهرو، ناصر و سوکارنو پایه گذاری کرده بود، به منظور ایجاد رابطه نزدیک‌تر با جهان غرب و کشورهای مسلمان تصمیم گرفت تا مسلمان‌های بوسنی و هرزگوین (اسلاوهای مسلمان) به عنوان ملیتی جداگانه در کشور یوگسلاوی به رسمیت شناخته شوند. این امر در سال 1973 وارد قانون اساسی یوگسلاوی شد.

در عرصه سیاست داخلی نیز تیتو به دنبال رضایت روشنفکران مسلمان بود تا از تقاضای آنان برای اسلامی کردن قوانین بوسنی و هرزگوین که بطور غیرمنتظره‌ای در یوگسلاوی مطرح شده بود بکاهد. زیرا از همین زمان بود که نوشته‌های علی عزت بگوویچ رئیس جمهور مسلمان سابق بوسنی و هرزگوین درباره برقراری مقررات اسلامی بطور مخفیانه در شهرهای منطقه پخش می‌شد که این اقدام سبب محکومیت او به زندان گردید.

در سال 1970 خواسته‌های فرهنگی آلبانیائیهای کوزوو به نتیجه رسید و این ایالت توانست از خود مختاری بیشتری در داخل جمهوری صربستان برخوردار شود. واضح است که در کشور یوگسلاوی سابق اتحادیه کمونیستهای یوگسلاو عمده قدرت را در اختیار داشته و تز اصلی حزب، خودگردانی در سطوح مختلف امور اجتماعی، سیاسی و فرهنگی بود. اجرای این تز و عمومیت دادن به آن طبق قانون اساسی سال 1974 نه تنها عدم تساوی را در بین جمهوری‌ها از بین برد، بلکه موجبات رشد نارضایتی عمومی را فراهم آورد.

در دو کنفرانسی که در سال‌های 1928و 1940 میلادی توسط حزب کمونیست تشکیل شد، کمونیست‌ها تصمیم گرفتند که کوزوو به آلبانی ملحق شود اما به دلایلی نیروهای کمونیست مجدداً آن را به یوگسلاوی برگرداندند و وضعیت آن نامعلوم باقی ماند، زیرا تیتو بر الحاق کل آلبانی به یوگسلاوی طمع داشت. زمانی که روابطش با استالین قطع شد، امید به الحاق آلبانی پس از سرکوب خشونت بار پلیسی علیه مردم کوزوو به یوگسلاوی داشت.

بعد از پایان دوران حکومت پلیسی در یوگسلاوی طی سال‌های 1945 تا 1966 میلادی، مسلمانان کوزوو نیز همانند دیگر اقوام درخواست خود را مبنی بر تشکیل یک جمهوری در کوزوو در داخل فدرال یوگسلاوی مطرح کردند. آنها خواستار تشکیل یک جمهوری مستقل با مونته‌نگرو شدند. تعداد ساکنین مونته‌نگرو به 370 هزار نفر بیشتر نمی‌رسید که با تعداد جمعیت 5/1 میلیون نفری کوزوو مساوی نبود، ولی کوزوو خواهان اتحاد با مونته‌نگرو در قالب یک جمهوری مستقل بود. به دنبال این درخواست‌ها تظاهرات و آشوب‌هایی برای مطرح کردن این خواسته و اخطار به حکومت وقت یوگسلاوی به وقوع پیوست. تیتو به اهل کوزوو اختیاراتی معادل اختیارات جمهوری‌های دیگر اعطاء کرد. کوزوو بر تأمین مالی برخی طرح‌های صنعتی و عمرانی که اکثر مردم تاکنون از آن نفعی نبرده بودند دست یافت. کشاورزان کوزوو در نهایت فقر باقی مانده بودند و همچنین به استفاده از چارپایان برای حل و فصل محصولات ادامه می‌دادند. در آمد سرانه این ایالت نسبت به سایر مناطق یوگسلاوی در سطح پایین‌تری بود. در سال 1979 تیتو با عنایت به مسائلی که ذکر شد از کوزوو دیدار کرد. او مردم آنجا را از گرایش‌های نژادی و تجزیه طلبی بر حذر داشت و به لحاظ ترس از تجزیه طلبی آنان از پذیرش کوزوو بعنوان یک جمهوری خودداری کرد. (آسایش زارچی ، 1373 :23)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد