دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اتحادیه اروپا و حرکت به سوی شرق:

کشورهای اروپایی در مورد اینکه چه پارامترهایی امنیت اروپا را تهدید می‌کند اتفاق نظر دارند، اما اینکه چگونه و با چه روش‌هایی از خود دفاع کنند مشکل دارند. گویی خواهان یک اتحادیه امنیتی اروپایی بوده است که هسته اصلی این نیرو را تشکیل اتحادیه اروپای غربی در سال 1954 می‌توان ملاحظه کرد. برای امنیت آینده اروپا سه حالت متصور است:

  • حالتی که ناتو باقی بماند حوزه فعالیت آن گسترش یابد و کشورهای اروپای شرقی و مرکزی را دربرگیرد و نقش آمریکا در ترتیبات امنیتی اروپا حفظ شود و از طرفی اگر در مواردی که آمریکا قصد مشارکت در تأمین امنیت اروپا را نداشته باشد اتحادیه اروپایی و کنفرانس امنیت و همکاری اروپا می‌توانند از ابزارهای تحکیم ثابت در شرق اقدام کنند بسط و توسعه دموکراسی است. این فعالیت بهترین گام درازمدت است که می‌توان برای تحکیم امنیت قاره برداشته شود. زیرا چارچوب مؤثری دست می‌دهد تا بتوان درگیری‌های بین مناطق و یا بین گروه‌های قومی در داخل کشورها را حل و فصل کرد. نوع حکومت دموکراسی همچنین تضمین قابل اعتماد است که چنین دولتی رفتاری صلح آمیز و محتاط در سیاست خارجی خود به کار خواهد گرفت.

در اروپای غربی حکومت‌های دموکراتیک به گونه‌ای سازنده استقرار یافته‌اند. اما در اروپای شرقی وضع به گونه‌ای دیگر است. در اروپای شرقی دولت‌ها هنوز و کم و بیش به رویارویی با چالش‌های بالقوه ثابت کننده مشغولند. موفقیت دموکراتیزاسیون در کشورهای اروپای مرکزی و شرقی به گونه‌ای حیثیت ثابت را در اروپا ارتقا می‌دهد و کمک به این عمل از جمله وظایف اتحادیه اروپا و بعضا” با کمک نظامی یعنی ناتو می‌باشد. بنابراین همکاری و توازن قدرتهای بزرگ اقتصادی همچون اتحادیه اروپا و آمریکا با یکدیگر موجب ثبات علیه منطقه اروپا می‌شود. کشورهای اروپای غربی به سه دلیل امنیتی عمده باید مانع از بی ثباتی در شبه جزیره بالکان شوند:

  • این احتمال وجود دارد که تزلزل سیاسی و ناآرامی‌های گسترده در این منطقه ، منافع احتکاری و مالی اروپای غربی را تهدید کند و سیل مهاجران و آوارگان را به قلمرو آنان جاری سازد و در نهایت به اقتصاد و موفقیت اجتماعی آنان اثر منفی گذارد و اوج گیری بحران در شبه جزیره بالکان به رشد آشکار ملی گرایی افراطی ، تنش قومی و منازعات بین گروهی در اروپا منجر شود.
  • شکست قدرتهای بزرگ برای مقابله با مشکلات ناامنی شبه جزیره بالکان موجبات بی اعتبار شدن نهادهای منطقه‌ای از جمله «اتحادیه اروپایی» و «ناتو» را فراهم می‌آورد ، سیاستمداران اروپایی چگونه می‌توانند با قاطعیت از امیدشان برای تشکیل ایالات متحده اروپا و تکامل همگرایی منطقه سخن بگویند. در شرایطی که در گوشه‌ای از قاره اروپا جنگ‌ها و درگیری‌های خشونت بار گروه‌های جدایی طلب مشاهده می‌شوند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد