دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-نقش ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 نقش ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

نتیجه گیری

جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص خود در منطقه خاورمیانه و حضور در کریدر جنوبی دریای کاسپین بعنوان پلی امن برای کشوررهای حوزه کاسپین برای دستیابی به آبهای آزاد و بازارهای جهانی محسوب می شود . تاکنون بندرانزلی بعنوان استراتژیک بندرشمالی کشور موجب پیوند راهبردی این کشورها با ایران شده است . اما قدیمی بودن تجهیزات و امکانات این بندر و کافی نبودن اسکله ها با ایران شده است . اما قدیمی بودن تجهیزات و امکانات این بندر و کافی نبودن اسکله ها برای تخلیه و بارگیری کشتی ها موجب تاخیر در تخلیه و انتظار کشتی ها شده است .

با توجه به اهمیت کشورهای حوزه دریای کاسپین برای ایران از لحاظ ژئواکونومی و قرار گرفتن استان گیلان در کریدر شمال – جنوب ، تسریع در ساخت و سازهای نیمه تمام و توسعه بنادر استان گیلان و همچنین استفاده از پتانسیل های بالقوه این استان در کنار داشتن جاده های ترانزیتی مناسب و شبکه ریلی به جهت اتصال این بنادر به بنادر جنوبی کشور ، نهایتاً منجر به بهره وری بیشتر بنادر استان گیلان خواهد شد .

حضور بازیگران متعدد منطقه ای و فرا منطقه ای در حوزه کاسپین برای تامین منافع خود ، علاوه بر تهدیدهایی که در منطقه ایجاد می شود. فرصت استراتژیک مناسبی را در اختیار ایران قرار می دهد که جمهوری اسلامی ایران با توجه به موارد فوق الذکر با استفاده از توانمندی های خود از این فرصت به نحوه احسنت استفاده نماید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
    • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
    • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : نقش ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان   با فرمت ورد