تحلیل نزاع میان دو تمدن یا مساعدت میان آنها- پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مجارهای ساکن ایالت و یوودینا نیز همچون آلبانیائی های ایالت کوزوو تحت تسلط صربها قرار داشتند. بدیهی است که صدور اختیارات و صلاحیت‌های سرزمین‌های خود مختار به مراتب کمتر از جمهوری فدرال بوده و عملاً آلبانیاییها و مجارها را تحت تسلط صربها قرار می‌داد. تیتو از ایجاد آلبانی بزرگ که در جنگ دوم جهانی و با حمایت ایتالیا تشکیل شده بود واهمه داشت و سابقه تاریخی امپراتوری اتریش، مجارستان، دلیل اصلی محرومیت مجارهای ایالت ویوودینا از داشتن یک جمهوری مستقل در قالب فدرال بوده است که بطور قطع و یقین پس از فاجعه بوسنی و هرزگوین مشکل اصلی باقی مانده یوگسلاوی مسئله ایالت کوزوو و ویوودینا خواهد بود.

منطقه کوزوو را صربها مکانی می‌دانند که در آن امپراتوری خود را در قرون وسطی تشکیل داده و در همین منطقه در مقابل ارتش عثمانی شکست بزرگی را متحمل شدند. تیتو می‌خواست کوزوو را به آلبانی داده و در نهایت آلبانی را به اتحادیه یوگسلاوی ضمیمه نماید. از انور خوجه دیکتاتور کمونیست سابق آلبانی نقل شده است که تیتو در دیداری با او در سال 1946 گفته بود که وی معتقد به جدایی کوزوو از صربستان و ضمیمه شدن آن به آلبانی است، اما به دلیل مخالفت شدید صربها این عمل را مناسب ندیده و رضایت داد تا کوزوو که اغلب ساکنین آن را مسلمانان آلبانی تبار تشکیل می‌دهند به عنوان منطقه خود مختار در حیطه جمهوری صربستان بماند.

کمونیست‌ها بعد از جنگ در فکر ضمیمه کردن بوسنی به صربستان و یا کرواسی بودند اما پس از کشتارهای فراوانی که از مسلمانان در خلال جنگ دوم جهانی اتفاق افتاد و به دلیل مخالفت رهبران بوسنی این ایالت عملاً تبدیل به یک جمهوری مستقل شد. بوسنی مالک حدود 24 کیلومتر از سواحل دریای آدریاتیک شد و بقیه سواحل موجود را به جمهوری کرواسی واگذار کردند. تیتو با مرز بندی مصنوعی بین جمهوری‌های مختلف عملاً از تز «تفرقه بی انداز و حکومت کن» استفاده کرده است.

به دلایل گفته شده مسئله ملیت‌ها در یوگسلاوی سابق نه تنها حل نشده بلکه به صورت آتش زیر خاکستر باقی ماند و همواره جرقه‌های آن دیده می‌شده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد