یامدهای نامطلوب شهرنشینی در جهان معاصر-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با توجه به مدل LR در بندرانزلی

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: ساماندهي

سامان به معني ترتيب و اسباب و آرايش و به مرور ساختن چيزها و كارهاو نظام و رواج آن و سامان دادن به معني نظم و ترتيب و سر و صورت دادن است (دهخدا، 1345: 190 و 188). در ساماندهي با يك سازمان كاركردي- فضايي سروكار داريم كه پس از شناخت اين سازمان و با توجه به اهداف مدنظر و با لحاظ نقاط ضعف و قوت و همچنين امكانات به تجديد آن پرداخته مي شود (خاکساری، 1383: 129). پس ساماندهي را مي توان به مجموعه فعاليتهايي اطلاق كرد كه منجر به ارتقا و بهبود وضعيت كالبدي و كاركردي يك محيط م ي گردد و هدف نهايي آن بهبود شرايط زيست و محيط سكونت انسانهاست.

1-1-2: مسكن

مسكن مكاني فيزيكي است و به عنوان سرپناه، نياز اوليه و اساسي خانوار به حساب
مي­آيد. در اين سرپناه نياز هاي اوليه خانواده، مانند: خوراك، استراحت، وحفاظت در برابر شرايط جوي تأمين مي شود (اهري و ديگران، 1367: 7). مسكن معادل كلمه لاتين Housing، به عنوان يك پناهگاه است. به یک «دستاورد» و یا «فرآیند» گفته مي شود كه در برگيرنده فضاي فيزيكي درون و بيرون از ساختمانهاست كه خانواده در آن زندگي و رشد مي كنند و سپس رو به زوال می­روند (سيف الديني، 1385: 165). پس، مسكن علاوه بر فضاي خانه، كل محيط سكونت را نيز در بر مي گيرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اصلي­ترين سؤال تحقيق اين است كه دولت در ساماندهي سكونتگاه­هاي غيررسمي چه رويكردهايي را اتخاذ نموده است؟ آيا اين رويكردها در دوره هاي مختلف موجب پايداري سكونتگاه­هاي غيررسمي شده است؟

ـ آيا ساكنان مجموعه­هاي تجميع شده از زندگي در اين مجموعه­ها، نسبت به مكان قبلي زندگي خود، رضايت دارند؟

ـ آيا ساكنان مجموعه­هاي تجميع شده مايلند كه مجموعه­هاي مسكوني در اطراف محل سكونت آنها توسعه يابد و بالعكس، آيا ساكنان اطراف مجموعه­هاي تجميع شده حاضرند در مجموعه­هاي مشابه زندگي كنند و يا حداقل، در ساخت آن مشاركت داشته باشند؟

ـ راه حل بهبود مساله چیست و یا به عبارتی با چه راه حلی می توان به پدیده اسکان غیررسمی در بندرانزلی پایان داد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  ساماندهی اسکان­های غیر رسمی شهری با توجه به مدل LR در بندرانزلی با فرمت ورد