اندازه‌گيري رسوب در محل رسوب‌گذاري-پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه پارامترهای فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکارهای مناسب

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مرحله كنش و برداشت[1]

 

براي شروع فرسايش و حمل مواد لازم است ذرات خاك از توده آن كنده شده و خاك آماده برداشت شود. عواملي كه ذرات خاك را آماده برداشت مي‌كنند شامل تخريب فيزيكي يا مكانيكي و تخريب شيميايي مي‌باشند. پس از آن‌كه سنگ يا خاك تحت تاثير عوامل تخريبي به صورت عناصر ناپيوسته و جدا درآمد، به‌وسيله آب يا باد برداشت مي‌شود.

 

در شرايطي كه حالت چسبندگي خاك به علت از بين رفتن مواد آلي و هوموس كاهش يابد قابليت جذب آن كم شده و آب به‌جاي نفوذ در خاك در سطح آن جاري مي‌شود، در اين حالت آب به علت دارا بودن انرژي، ذرات خاك را مستقيماً از روي دامنه‎ها برداشت نموده و حمل مي‎نمايد كه موجب شكل‎گيري انواع مختلف فرسايش آبي مانند پاشماني، سطحي، شياري، خندقي، آبراهه‎ا‎ي و…. مي‎شود.

 

2-2- مرحله حمل يا انتقال[2]

 

پس از اين‌كه خاك و سنگ در اثر عوامل تخريبي به‌صورت اجزاي ناپيوسته و مجزا درآيد،  آب يا باد به‌عنوان عوامل فرسايندگي مواد را برداشت شده را با توجه به نيروي خود حمل مي‌نمايند. مسير و طول حمل مواد به‌وسيله آب يا باد به عوامل معتددي از قبيل شرايط توپوگرافي، جنس سازند و نيروي حمل بستگي دارد.

2-3- مرحله رسوب گذاري يا تجمع مواد[3]

 

وقتي نيروي عامل حمل به هر دليل كاهش يافته و از نيروي وزن مواد كمتر شود ديگر قادر به حمل مواد نبوده و مواد محموله را بسته به دانه‌بندي آنها به جاي مي‎گذارد. محل رسوب گذاري ممكن است در پاي دامنه‏ها، بر روي مخروط‎هاي افكنه، سردشت‎ها، دشت‌ها، درياچه‏ها، درياچه سدهاي انحرافي و مخزني و يا درياها و يا اقيانوس‌ها باشد.

[1] Detachment

   Transportation [2]

 Sedimentation [3]

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شناسايي خصوصيات فيزيكي مناطق رودخانه شیرین آب و بالا دست آن را جهت مطالعات كنترل سيلاب و با استفاده از قابليتهاي  سيستم اطلاعات جغرافيايي

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 مطالعه پارامتر های فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکار های مناسب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مطالعه پارامترهای فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکارهای مناسب  با فرمت ورد