فرسايش حركتهاي توده‌اي ( Mass Movement Erosion )-پایان نامه رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه پارامترهای فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکارهای مناسب

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اين نوع فرسايش در روي  عكس‌هاي هوايي با تغييراتي كه در رنگ و متن عكس به وجود آمد . با رنگ خاكستري متمايل به سفيد مشخص مي‌گردد. همچنين اين نوع فرسايش در حوزه به طور عمده در اراضي زراعتي ديده مي‌شود. از آنجايي كه در ايامي از سال كه شرايط پوشش سطحي به دليل محدوديت هاي اقليمي در وضعيت مناسبي از لحاظ تاج پوشش گياهي نمي باشد، در پي وقوع بارندگي هاي طولاني مدت و يا كوتاه مدت با شدت بالا، قشر سطحي خاك مستهلك شده و فرسايش ورقه اي پديد مي آيد، بررسي عكس هاي هوايي و نيز دو نوبت بازديد صحرايي موكداً بيانگر اين مطلب بوده اند. همانطور كه در بحث قبلي ذكر شد اين نوع از فرسايش در كنار فرسايش باراني به عنوان يك شكل تركيبي قابل تفكيك از ساير صور فرسايشي مي باشند.

منشاء اين شكل تخريب ، اغلب باران است و در پيدايش آن عامل شيب بسيار مؤثر مي‌باشد . فرسايش شياري ، در دامنه كوه ها و حتي در سطح زمينهاي كم شيب نيز به سهولت ديده مي‌شود . اين شكل فرسايش ، پيشرفته‌‌تر از فرسايش ورقه‌اي بوده و ممكن است. بصورت خطوط موازي نيز ظاهر شود كه ابتدا كم عمق است ولي به سرعت عميق‌تر مي‌شود . آب در مواقع بارندگي و آب شدن برف و يخ فقط در اين جويهاي باريك كم عمق (شيار ) جاري مي‌گردد. اين شكل فرسايش تا زماني كه سنگ مادر ظاهر نشده است ، به نام فرسايش شياري خوانده مي‌شود .

شيارها پس از به  وجود آمدن، به طرف بالا دست و پايين دست خود گسترش مي‌يابند. سرعت اين پسروي به مقدار جريان ، شيب زمين و مقاومت خاك بستگي دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شناسايي خصوصيات فيزيكي مناطق رودخانه شیرین آب و بالا دست آن را جهت مطالعات كنترل سيلاب و با استفاده از قابليتهاي  سيستم اطلاعات جغرافيايي

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 مطالعه پارامتر های فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکار های مناسب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مطالعه پارامترهای فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکارهای مناسب  با فرمت ورد