دانلودپایان نامه ارشد رشته جغرافیا-فرسايش حركتهاي توده‌اي ( Mass Movement Erosion )

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه پارامترهای فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکارهای مناسب

قسمتی از متن پایان نامه :

 

معادله جهاني تلفات خاك Universal Soil Loss Equation (USLE)

 

اين مدل توسط ويشماير و اسميت در سال 1978 ارائه شد و از متداول‎ترين مدل‌هاي تجربي دنيا است كه بر اساس داده‎هاي بسياري از ميانگين فرسايش ساليانه در واحد سطح و با احداث كرت‌هاي استاندارد در ميد-وست امريكا به‌دست آمده و نهايتاً با دانستن خواص فيزيكي و شيميايي خاك فاكتور، سپس هدر رفت خاك را به‌دست آورد. براي كاربرد مدل USLE در مناطق ديگر نياز به ايجاد كرت‌هاي استاندارد و بررسي طولاني مدت مي‎باشد تا آمار كافي به‌دست آيد  ممكن است مقرون به صرفه نباشد.

E = RKLSCP

 

عوامل مدل عبارتند از: R عامل فرسايندگي باران، K فرسايش پذيري خاك، L طول دامنه، S درجه شيب، C عامل پوشش گياهي و  Pعامل حفاظت خاك. كاربرد اين مدل براي اهداف منابع طبيعي با محدوديت مواجه است و بيشتر براي زمين‌هاي كشاورزي و مساتح‌هاي كوچك قابل اجرا است. براي حوزه‌هاي آبخيز مي‌توان از مدل بازنگري شده آن استفاده (RUSLE) استفاده كرد.

 

4-1-2-5- مدل پسياك PSIAC (Pacific Southwest Inter Agency Committee)

 

اين مدل در سال 1968 توسط كميته مديريت آب امريكا ارائه شد كه تجربي بوده و بر اساس امتيازاتي كه به نه عامل مؤثر در فرسايش خاك داده مي‎شود R درجه رسوب‌دهي حوزه و از آن مقدار رسوب‌دهي سالانه به‌دست مي‎آيد. عوامل نه‌گانه مدل عبارتند از: زمين‎‏شناسي، خاك، آب و هوا، رواناب، توپوگرافي، پوشش زمين، نحوه استفاده از زمين، وضعيت فعلي فرسايش و فرسايش رودخانه‎اي. از نقاط قوت مدل استفاده از اكثر عوامل مؤثر فرسايش، توجه به انواع فرسايش، امكان تهيه نقشه فرسايش خاك و قابليت استفاده از روش‌هاي آماري مي‎باشد. در سال 1982 با تغييراتي كه در برخي ضرايب داده شد روش پسياك اصلاح شد و MPSIAC ارائه شد. مشكل استفاده از اين مدل در ايران عدم همخواني امتيازات آن با شرايط مناطق كشور است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شناسايي خصوصيات فيزيكي مناطق رودخانه شیرین آب و بالا دست آن را جهت مطالعات كنترل سيلاب و با استفاده از قابليتهاي  سيستم اطلاعات جغرافيايي

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 مطالعه پارامتر های فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکار های مناسب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : مطالعه پارامترهای فیزیوگرافی با هدف بررسی فرسایش پذیری حوزه آبریز شیرین آب در محیط GIS و ارائه راهکارهای مناسب  با فرمت ورد