بررسی رویکرد ایدئالیستی (آرمان گرایانه) -دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

یکی از پارامترهای اساسی و ساختار یک سیستم ثبات آن است که در آن روابط فشرده‌ای بین توزیع قدرت و وقوع جنگ وجود دارد و مورد توجه بسیاری از نظریه پردازان قرار گرفته است. در هر سیستمی الگوی مشخصی وجود دارد که دیگر اجزای آن و خرده سیستم‌های موجود از آن تبعیت می‌کنند.

به نظر کارل دویچ و دیوید سینگر«با حرکت سیستم در جهت دور شدن از حالت دوقطبی و نزدیک شدن به وضعیت چند قطبی باید انتظار داشت که فراوانی و شدت جنگ‌ها کاهش یابد».این دو فرض می‌کنند که ائتلاف‌ها متشکل از دسته بندی‌های کشورها و آزادی عمل اعضای اتحادیه برای مقابله با کشورهای خارج از اتحادیه را کاهش می‌دهند. هر چه تعداد بازیگران خارج از اتحادیه افزون‌تر باشد شمار الگوی ممکن برای تعامل در سیستم بین‌المللی بیشتر خواهد بود، عضویت در اتحادیه هم دافعه و هم شدت منازعه با بازیگران خارج از اتحادیه را افزایش می‌دهد.

با این حال آنچه ارائه شد بخش‌هایی از نظریاتی بود که در این باب عرضه شده است. اما تمام این مقوله برای ارائه و رسیدن به بحث خرده سیستم‌ها و رژیم‌های بین‌المللی بود و اساس کار این تحقیق در بخش امنیت اتحادیه اروپایی را شکل داده است. خرده سیستم‌های منطقه‌ای متشکل از «یک دولت یا دو یا چند دولت مجاور و در حال تعامل است که دارای برخی پیوندهای مشترک قومی، زبانی، فرهنگی، اجتماعی و تاریخی هستند و احساس هویت آنها گاه به واسطه اقدامات و موضع گیری‌های دولت‌های خارجی از سیستم افزایش می‌یابد».

هر خرده سیستم به بخش‌هایی تقسیم می‌شود. نخست بخش هسته یا کانون اصلی سیاست بین‌الملل در داخل یک منطقه مشخص، دوم بخش پیرامون شامل دولت‌هایی که در امور سیاسی منطقه ایفای نقش می‌کنند ولی به واسطه عوامل اجتماعی، سیاسی، اقتصادی سازمانی و غیره که از بخش هسته‌ای مجزا هستند، سوم یک سیستم نفوذ گذار که شامل آن دسته از قدرتهای خارجی می‌باشد که دارای مشارکت مهمی در خرده سیستم هستند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد