پایان نامه ارشد-بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

2- «جامعه کثرت گرا» که در آن دولت‌ها در عین وحدت، جدا و مستقل هستند و گروه‌ها در آن خودمختاری خود را حفظ می‌کنند مانند اروپا. از خصوصیات این دو جامعه این است که درونشان جنگ وجود ندارد.(عزیزیان،25:1372)

کارکرد گرایان نیز معتقدند همگرایی اقتصادی راه را برای یک همگرایی تدریجی سیاسی از طریق تمرکز در روند تصمیم گیری باز خواهد کرد که نتیجه آن بنای یک سیستم جدید خواهد بود. بر اساس این تئوری افزایش گرایشات فوق ملی گرایانه اروپا الگوی پیروزی اقتصاد بر سیاست است. استراتژی کارکرد گرایان بر توسعه تدریجی سازمان‌های غیرسیاسی است که بیشتر بر پایه بخش‌های اقتصادی تکنیکی، ملی، اجتماعی و فرهنگی باشد و هر کدام به عنوان قسمت‌های «کارکردی» مشخص شده‌اند. بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌تواند بحران ژئوپولیتیک شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی را از میان برد. وارد کردن آنها در محاسبات اقتصادی است. این تجربه در دیگر کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفت و موفقیت آمیز بوده است. اما راهکارهای اقتصادی یکی از الگوهای جلوگیری از تأثیرات ناشی از بحران‌های ایجاد شده بر امنیت اتحادیه اروپایی است.

بسیاری از صاحب نظران گسترش ناتو و دخیل کردن کشورهای اروپای شرقی در یک ساختار امنیتی را از عواملی می‌دانند که موجب می‌شود تا امنیت در اروپا حفظ شود. و بحران‌هایی همچون دهه 90 در اروپا رخ ندهد. در اوایل دهه 90 عده‌ای معتقد بودند که در پایان جنگ سرد تهدیدها علیه امنیت اروپا و اتحادیه اروپا از بین نرفتند بلکه این قاره در مقابل نوع جدیدی از تهدیدها قرار گرفته است. همچون بروز ناآرامی‌ها در مناطق مختلف جهان تهدیدهای غیرنظامی مانند آلودگی محیط زیست، عدم رعایت معیارهای حقوق بشر، ازدیاد سلاح‌های شیمیایی و میکروبی از بحث خارج است. عده‌ای استدلال می‌کنند که اگر اروپا دستخوش عدم ثبات شود وضع سابق تکرار خواهد شد.(رحمانی،13:1377)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد