پایان نامه ارشد رشته جغرافیا-ایده ­ی “شهر-فرهنگ” چارچوبی برای برنامه­ ریزی شهر

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 ایده­ی “شهر-فرهنگ” چارچوبی برای برنامه­ریزی شهر ایرانی-اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

کاربری تجاری (بازار)

تجمیع کاربری­های تجاری در یک مجموعه همچون بازار سر­پوشیده در شهر سنتی اسلامی و نیز قلعه­ی قدیم خوی، که از دروازه­ی ورودی شهر تا مرکز شهر کشیده شده، باعث می­شود هر شهروندی برای رفع نیازهای خود، از قبیل امور تجاری یا خرید مایحتاج مورد نیاز، هر روز به این محل مراجعه کند. این عامل موجب افزایش تراکم در بازار و نیز افزایش رفت و آمد در مرکز شهر می­شود. لذا بازار در تعامل با مسجد جامع، عامل مهمی در تعاملات و کنش­های اجتماعی داشته است. اما با شروع عصر جدید، چنین سیستمی به هم می­ریزد. همانگونه که در نقشه­ی 3-11 نشان داده شد، در حال حاضر، کابری­های تجاری عموما در حواشی خیابانها و تقاطع معابر جای گرفته اند. مرکز شهر و بدنه­ی معابر بافت مرکزی و سایر مناطق در شهر عملا در اختیار کاربری­های تجاری است. اما اینکه مرکز شهر به صورت غالب در اختیار فعالیت­های تجاری باشد، ماهیت تشعشعات شعوری محیط را تغییر می­دهد. اصل فعالیت­های تجاری بر فروش بیشتر و سود بیشتر استوار است. وقتی غالب تشعشع محیط با ماهیت تجارت باشد، اخلاق منفعت طلبی با پالس بالایی در روح جمعی منعکس می­شود. در ادامه، تاثیر آن در گرایش روز افزون شهروندان به منفعت طلبی، اخلاق نفع شخصی و گسترش اپیدمیک چنین مفاهیمی بروز می­کند که به تضعیف سرمایه های اجتماعی می انجامد. با توجه به اینکه کالاهای عرضه شده در بازار نیز عموما تولیدات جوامع غیر خودی است و مظاهر فرهنگ غیر خودی را نیز باخود دارند، با تداوم این شرایط، ناخودآگاهی شهروندان نیز در جهت گرایش به فرهنگ­های غیر خودی متاثر شود. تراکم بالای جمعیت در مرکز شهر در چنین وضعی، یک حوزه­ی شعوری ایجاد می­کند که بار تشعشعی آن نیز منفی خواهد بود. با توجه به پراکنده­شدن کاربری­های مذهبی در اقسانقاط شهر و تضعیف نقش مسجد جامع شهر، عملا نقش کاربری­های مذهبی در تشعشع­زدایی نیز کارایی خود را از دست می­دهند. در فرهنگ قرآن به این مسئله حساسیت نشان داده شده است و در سوره­ی جمعه به آن تاکید شده است. سوره­ی جمعه، شصت و دومین سوره­ی قرآن با 11 آیه است که در مدینه نازل شده است. در آیه­ی نهم و دهم چنین می­فرماید:

“يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِيَ لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ  ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ [٦٢:٩] فَإِذَا قُضِيَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُوا فِي الْأَرْضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّهِ وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَّعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ [٦٢:١٠] : ای کسانی که ایمان آورده‌اید؛ هنگامی که برای نماز روز جمعه ندا داده شد به سوی ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید که این برای شما بهتر است اگر می‌دانستید. و هنگامی که نماز پایان گرفت (شما آزادید) در زمین منتشر شوید و از فضل خدا طلب کنید، و خدا را بسیار یاد کنید، باشد که رست­گار شوید (جمعه-9و١٠)”.

در تورات، در دریافت مفاد “ده فرمان” که از طرف خداوند به حضرت موسی (ع) ارسال شد، چهارمین فرمان به این موضوع پرداخته است”روز سبت را به یاد داشته باش و آن را مقدس بدار. در هفته، شش روز کار کن، ولی در روز هفتم، که سبت خداوند است، هیچ کاري نکن. نه خودت، نه پسرت، نه دخترت، نه غلامت، نه کنیزت، نه چهار پایانت نه مهمانت، چون خداوند آسمان و زمین و دریا و هرچه را کـه در آنهاست در شش روز آفرید و روز هفتم استراحت کرد. پس او روز سبت را مبارك و مقدس کرد” ( افشار، 28:1392)

به این ترتیب، فرمان قطع کامل فعالیت های تجاری و غیر آن و پرداختن به امور معنوی در یک روز از هفته، اهمیت رفع آلودگی های تشعشعی در روح جمعی را نشان می دهد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-3-1-­ آیا ایده شهر-فرهنگ می­تواند شهر ایرانی-اسلامی را پایدار کند؟

1-3-2-­ چگونه می­توان ایده شهر-فرهنگ را در شهر ایرانی  (خوی) تقویت کرد؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : ایده­ی “شهر-فرهنگ” چارچوبی برای برنامه­ریزی شهر ایرانی-اسلامی  با فرمت ورد