پایان نامه ارشد-تحلیل نزاع میان دو تمدن یا مساعدت میان آنها

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ناسیونالیسم کرواسی نیز در پی بهبود وضعیت اقتصادی خود بود. کرواتها که خود را همواره جزو اروپای غربی می‌دانند خواهان پیوستن به اروپا برای بهبود وضعیت اقتصادی بودند، و ماندن در چارچوب یوگسلاوی چنین امکانی را به آنها می‌داد، در راه ایجاد و گسترش مشکلات اقتصادی نهادهای بین‌المللی و کشورهای غربی نیز بی تقصیر نبودند. همچنین دست کم از چهار برنامه تحویل ساختاری و تثبیت سازی صندوق بین‌المللی پول می‌توانند به این عوامل و در نتیجه به نابسامانی‌های سیاسی یوگسلاوی کمک کرده باشند.

نخست این برنامه‌ها به عمیق شدن حس ناامنی در بین مردم یوگسلاوی کمک کرده و در ایجاد نابسامانی اجتماعی دخالت داشته‌اند. دوم اینکه اصلاحات سیاسی و کانون اساسی صورت گرفته بر مبنای اهداف اقتصادی منجر به نابودی ابزار حمایت از حقوق اقلیت‌ها در درون نظام سوسیالیستی شده و نظام حمایت پیشین بر اساس توزیع مشاغل دولتی با در نظر گرفتن وضعیت ملی و حقوق اقلیت‌ها استوار بوده است. سوم اینکه قطبی شدن اجتماعی، تضعیف نظام حمایت از حقوق اقلیت‌ها و اصلاحات نهادی و قانون اساسی منتج شده از برنامه‌های صندوق بین‌المللی پول به حرکت پویایی ملی گرایی در اواخر دهه‌ی 80 کمک کرد و با رشد ملی گرایی در جمهوری یوگسلاوی پیشین و کاهش مسئولیت دولت فدرال، مردم در جستجوی یافتن نوع جدیدی از «جامعه» و هویت ملی برآمدند. در چنین شرایطی ملی گرایی قومی از نو پدیدار شد. شکاف بین جمهوری‌های فقیر و غنی نیز یکی از علل عمده رشد جدایی طلبی گروه‌های قومی بود. چهارم این که سرعت اجرای اصلاحات رادیکال سیاسی و حقوق اساسی برای انتقال سریع از یک ساختار اقتصادی سوسیالیستی به رژیمی متکی بر بازار آزاد به فرآیند واگرایی سیاسی در یوگسلاوی کمک کرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد