بررسی رویکرد ایدئالیستی (آرمان گرایانه) -دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

ویژگی‌های خرده سیستم عبارت است از :

  • مجاورت با دیگران
  • الگوی منظم روابط یا تعاملات ، ارتباط متقابل درونی که بر اساس آن تغییر در یک بخش از خرده سیستم بر دیگر بخش‌ها تأثیر خواهد گذاشت.
  • میزانی (نامشخص) از پیوندهای زبانی، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی یا قومی
  • – میزان نسبتاً بالایی از هم گرایی

5- نوعی تعادل منطقه‌ای و سطح مشترکی از توسعه

بنابراین با اوصافی که مطرح شد می‌توان اتحادیه اروپا را یک خرده سیستم مطرح کرد که در درون آن خرده سیستم‌های کوچک‌تر دیگر یافت می‌شود و در درون داده‌ها و برون داده‌ها نیز بر آن اثر می‌کنند.(دوئوتی،فصل 4)

 

رژیم‌های بین‌المللی :

رژیم‌های بین‌المللی الگوی یک سیستم بین‌المللی هستند که در واقع بحث نهادگرایی لیبرال و نئولیبرال می‌باشد. ریشه این تحلیل‌ها درهم گرایی، وابستگی متقابل و کارکرد گرایی است. رژیم‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند: خودجوش، تحمیلی و مذاکره‌ای.

منظور از رژیم‌های خودجوش آن دسته از رژیم‌هایی است که فرآیند شکل گیری آنها محصول فعالیت‌های اجتماعی بشر یا نوعی مهندسی اجتماعی بوده توافق آگاهانه یا دخالت مستقیم دولت‌ها یا افراد در ایجاد آن دخالت نداشته. رژیم‌های تحمیلی توسط قدرت یا قدرتهای قومی و مسلط ایجاد و بر دیگر بازیگران تحمیل می‌شوند که فرآیند تحمیل می‌تواند هم آشکار باشد و هم چندان آشکار نباشد. رژیم‌های مذاکره‌ای محصول تلاش‌های ارادی و شرکت مشارکت کنندگان در آنها می‌باشد. به طور نمونه اتحادیه اروپایی از نوع تحمیلی و پنهان می‌باشد. زیرا این سازمان پس از جنگ جهانی دوم و در راستای مقتضیات زمانی و بلوک بندی‌های حاکم بر نظام دو قطبی بر اساس همگرایی دو ایدئولوژی متفاوت یکی در شرق با سلطه بلوک شرق و یکی در غرب سیاسی و اقتصادی

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد