پایان نامه ارشد-نقش ژئوپلیتیک بنادر

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 نقش ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان

قسمتی از متن پایان نامه :

فرضیه دوم : با توجه به ارزش ژئواکونومیک کشورهای حوزه کاسپین نقش فعال بنادر استان گیلان موجب پیوند راهبردی میان ایران و کشورهای حوزه کاسپین است.

پس از فروپاشی شوروی سابق و حضور کشورهای استقلال یافته آسیای مرکزی و منطقه قفقاز با منابع سرشار زیرزمینی نفت و گاز این کشورها در زمره کشورهای سرمایه دار قرار داده است. حضور ایران با موقعیت جغرافیایی مناسب در کرانه جنوبی دریای کاسپین بعنوان کشوری امن برای دسترسی کشورهای حوزه کاسپین به آبهای آزاد و نهایتاً بازارهای بزرگ جهانی موجب توجه و استفاده این کشورها به ایران قرار گرفته است . بنادر شمالی کشور و در راس آنها بندرانزلی در استان گیلان به عنوان دروازه ورود این کشور نقش بسزایی را در رابطه بین این کشورها و جمهوری اسلامی ایران دارد که تفاهم نامه های بسیاری بین اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان و کشورهای حوزه کاسپین منعقد شده است.

انتقال نفت و گاز دریای کاسپین یکی از پر بحث ترین مسائل ده سال اخیر در جهان بوده است و می توان گفت کشورهای اروپایی در قرن آینده بخش قابل توجهی از اختیارات انرژی خود را از دریای کاسپین بدست خواهد آورد . این موضوع موجب حضور بازیگران متعدد منطقه ای و فرا منطقه ای به جهت کسب منافع شده است .

جمهوری اسلامی ایران با ایجاد فضای امن و ترانزیتی مناسب در کریدر بین المللی شمال-جنوب برای صادرات کالاها و نفت و گاز خود، کشورهای حاشیه کاسپین را بیش از پیش به خود وابسته نموده است . این امر موجب پیوند راهبردی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حوزه کاسپین شده است .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    • تبیین توانمندی های ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان
    • تبیین چشم انداز ژئوپلیتیک بنادر گیلان
    • ارائه الگوی متناسب برای توسعه ژئواکونومیکی بنادر استان گیلان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : نقش ژئوپلیتیک بنادراستان گیلان   با فرمت ورد