پایان نامه جغرافی در مورد رودخانه، حوضه، امامزاده، عکس

در مي يابيم كه حوضه امامزاده ابراهیم در تمامي ماههاي سال مرطوب مي باشد و در هيچ ماهي در دوره خشكي قرار نمي گيرد.

4-9 توان کاربری رودخانه امام زاده ابراهیم
حوضه امام زاده ابراهیم با داشتن عوامل طبیعی متعدد و پتانسیل‌های ژئوتوریسمی و اکوتوریسمی که در دل خود جای داده به عنوان یکی از زیباترین مناطق استان گیلان وکشور عزیز ما به شمار می‌رود. زیرا این حوضه با وجود زیاتگاه های امامزاده ابراهیم و بابا رکاب درارتفاعات حوضه و پیوستگی عوامل طبیعی و عوامل انسانی در کنار هم، پس از طی مسیر پر پیچ و خم همراه با پوشش جنگلی و صخره های سنگی متعدد باعث جذب توریسم در این منطقه می شود. و این عبورو مرور افراد بومی و غیر بومی با خود در این حوضه مشکلات زیادی بوجود آورده است. علیرغم آن خشم طبیعت نیز در برخی فصول بخصوص در فصل زمستان باعث مشکلاتی دراین منطقه شده که مردم منطقه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، حوادثی مثل سقوط، لغزش، سقوط بهمن، ریزش جاده‌ها دراین منطقه کم نبوده و هراز گاهی زندگی عادی مردم را با مشکل مواجه می کند.

عکس 4-23 توان کاربری رودخانه امامزاده ابراهیم

متن کامل در sabzfile.com

حوضه امامزاده ابراهیم دارای توانهای متعدد گردشگری بوده که در بررسی تحقیق فوق و در ارزیابی توان ژئوتوریسم حوضه ی امامزاده ابراهیم هریک از عناصر و عوامل مورد ارتباط مورد بررسی قرار می گیرد.

4-10 زمین شناسی و ژئوتوریسم
حوضه رودخانه امامزاده ابراهیم به لحاظ زمين شناسي داراي شرايط متنوعي است. در این حوضه قدیمی‎ترین سنگهای موجود در ایران که متعلق به دوران پرکامبرین می باشد. تا نهشته های عهد حاضر تشکیل شده اند. سنگهای مربوط به دوره پرکامبرین در بالادست و منتهی الیه جزء قدیمی ترین سازندها و رسوبات آبرفتی رودخانه ای (کواترنر) در قسمت پایین دست جزء جدیدترین آنها می باشد.

عکس 4-24 نمایی از فرایندهای زمین ساختی در حوضه امامزاده ابراهیم

فرایند های زمین ساختی، سنگ شناسی، سازندهای آهکی درغرب و جنوب غرب حوضه، اختلاف جنس سازنده ها، حرکات تکتونیکی در دوران های مختلف و عبور چند گسل در ایجاد پرتگاههای گسلی (بخصوص در سمت چپ را ه ارتباطی بابا رکاب به امامزاده) و به وجود آمدن چندین آبشار کوچک و بزرگ در مناطق مختلف حوضه، وجود صخره های متعدد در خط الراس های غرب مانند تولابره و سیاه گه و غیره)، دره های عمیق و صعب العبور درسراسر مناطق بالادست تا ارتفاع سرچشمه حوضه بخصوص در مناطقی بالاترازامامزاده ابراهیم و همچنین چشمه های پر آب مانند گش علی، چهل چشمه، چشمه‌میدان در اطراف امامزاده و بابا رکاب و چشم اندازهای کوهستانی نقش به سزایی داشته است. که همه این پدیده‎ها می توانند در زمینه جذب گردشگران طبیعت دوست حائز اهمیت باشد.
در این سایت مطالب به صورت text only نمایش داده می شود و عکس ها و نمودار ها و.. درج نمی شود. برای دانلود فایل اصلی به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید

عکس 4-25 نمایی از خشک رودهای فصلی با بستر سنگلاخی در حوضه امامزاده ابراهیم
4-11 آب و هوا و ژئوتوریسم
اغلب گردشگران ایرانی در فصل تابستان و ایام نوروز که مدارس تعطیل می شوند به مسافرت می روند. در این فصل که جلگه ها و سواحل استان گیلان از آب و هوای گرم و خیلی مرطوب برخوردار است. لذا در شهرها و روستاها ی جلگه ای و ساحلی حالت شرجی ایجاد می شود و هوای این محدوده از آسایش مطلوب ( حد آسایش 24-18)درجه و با رطوبت( 15-10)برخوردار نمی باشد (رضوانی، 1374).
در عین حال مناطق کوهستانی از 1000 متر به بالا نسبت به مناطق جلگه ای و ساحلی حدود 5تا10 درجه سانتی گراد تفاوت دما و 15 تا 35 درصد کاهش رطوبت نسبی دارد، بدین لحاظ محدوده های کوهستانی بویژه ییلاقات با تامین آسایش مطلوب در فصل تابستان از مهمترین مکا نهای سکونتی و اقامتی در این فصل به شمار می آیند. بدین سبب افراد بومی و محلی شهرهای شفت و فومن و سایر شهرهای اطراف برای استفاده از مواهب طبیعی و برخورداری از دمای مطلوب معمولا به ییلاقات می روند که در صورت برنامه ریزی و تامین امکاناتی از قبیل هتل آپارتمان در مبارک آباد، ویسرود و مکان های لازم برای تامین مواد غذایی، سرویسهای بهداشتی در مسیر جاده ها ی بین روستا ها ی فوق و غیره می توان هزاران نفر اکوتوریست و ژئوتوریست را به سوی ییلاقات گیلان از جمله نقاط معرفی شده در شهرستان شفت جلب و هدایت نمود.

عکس 4-26 نمایی از طبیعت سرسبز حوضه امامزاده ابراهیم و گردشگران اطراف رودخانه اصلی


منطقه مورد مطالعه در حوالی روستاهای چوبر تا امامزاده ابراهیم از جمله مناطقی است که دارای شرایط آب و هوایی بسیار مطلوب بخصوص در فصل تابستان با شبهای سرد و بازار چه و زیارتگاه های متعدد هر بینده ی عاشقی را به سوی خود جلب نموده و روزانه بخصوص در فصل تابستان و در ایام تعطیلی هزاران نفر را به این منطقه چه افراد بومی و چه افراد غیر بومی به این منطقه گسیل می دارد. وجود آثار طبیعی و انسانی در کنار هم، و بخصوص در خطالراس یک کوه پس از طی مسیری طولانی و پر پیچ و خم که همراه با پوشش بکر جنگلی می باشد، موجب اعجاب افراد غیر بومی شده و خود باعث می شود که هر بیننده ای در این منطقه، برای سایر افراد در اقصی نقاط کشور رسانه ای باشد.

عکس 4-27 نمایی از شرایط آب وهوایی مناسب در حوضه امامزاده ابراهیم

4-12 مراتع و ییلاقات
حوضه امام زاده ابراهیم دارای مراتع و نواحی ییلاقی فراوانی است که با برنامه‌ریزی درست می‌توان در آینده نه چندان دور به مناطق مهم جاذب گردشگری مبدل ‌گردد. از جمله ییلاقات که به صورت بالقوه در دسترس علاقه‌مندان به طبیعت و آب وهوای خنک است. منطقه تولاب بره یکی از ییلاقات امام زاده ابراهیم است که با شروع فصل تابستان مسافران زیادی از این مناطق دیدن می‌نمایند و چند باب مغازه جهت ارائه سرویس و خدمات به مسافران در این مکان وجود دارد. همچنین مناطق ییلاقی دیگر ی در این منطقه وجود دارد که می‎توان از ییلاقات سهراب، گرداب، سیاگه، کلچون و دییر و غیره که در امر گردشگری قابل استفاده‌اند یاد کرد. علیرغم آن در فصل زمستان دما کاهش پیدا کرده و ریزش برف از اواخر پاییز آغاز و تا اواخر اسفند دوام دارد. درصورت برنامه ریزی می توان دامنه های محدب اراضی غربی ویسرود و دامنه های شرقی مبارک آباد و سایر قسمتهای حوضه را برای ورزش اسکی و سایر ورزشهای زمستانی در نظر گرفت از نظر مکانی برای تردد یا اسکان توریست در فصل زمستان می توان به مناطقی مانند سهراب، گرداب، سیاگه، کلچون و دییر اشاره نمود.

عکس 4-28 مراتع و ییلاقات حوضه امامزاده ابراهیم

4-13 شبکه آب و ژئوتوریسم
رودخانه‌ها از نظر تفریحی و گردشگری اهمیت زیادی دارند در حال حاضر فعالیت‌های تفریحی مردم در کنار رودخانه و منظره تماشای آبشارها صورت می‌پذیرد. احداث شده و به خنک شدن رودها و آبشارها به دلیل کاربردهای دیگر اغلب پیامد منفی برای یک منطقه داشته ولی اساسی‌ترین تهدید رو به افزایش بودن آلودگی روخانه‌ها می‌باشند که نتیجه آن ورود پس آب‌های تصفیه نشده خانگی – صنعتی و کشاورزی می‌باشند.
حوضه امامزاده ابراهیم از نظر منابع آب از پتانسیل های فوق العاده بالایی برخوردار است. نفوذ برف زمستانه و بارندگی بهار و پاییز در سازند های آهکی در سطح حوضه منجر به پیدایش چشمه های متعدد در روستاهای متعدد مانند چشمه گش علی، چهل چشمه، چشمه‌میدان در اطراف امامزاده و بابا رکاب و غیره شده است.

عکس 4-29 نمایی از رودخانه اصلی امامزاده ابراهیم و سدهای مهار سیلاب


تمام این چشمه ها جنبه آب معدنی داشته و بسیار گوارا می باشند. در واقع این رودخانه از بهم پیوستن چشمه‌هایی نظیر گش علی، چهل چشمه، چشمه‌میدان و چند دره به وجود آمده است. درطول مسیر از ارتفاعات 1800 متری کوه‌های ونی شروع شده و پس از بهم پیوستن زیر شاخه‌های دیگر به سمت اراضی جلگه‌ای با جهت شمالی – شرقی جریان دارد.

عکس 4-30 نمایی دوراز طبیعت بستر عریض رودخانه امامزاده ابراهیم

در نواحی کوهستانی پوشش از جنگل انبوه با تنوع از درختان ممرز، راش، توسکا، افرا، لیلیکی، ‌آزاد، سرخدار قرار گرفته است و چشم انداز زیبایی از ترکیب آبشارهای متعدد بوجود آورده است. درختان سر به فلک کشیده در کنار رودها به هم پیوسته و یک محیط کاملاً طبیعی را به وجود آورده است. با توجه به این همه عوامل طبیعی در کنار هم با صدای دلنشین پرندگان، زمانی که مسافران وارد این طبیعت بکرمی‌شود آرام می‌گیرد وخستگی راه را از تن خود بیرون می‌کند. از جاذبه‌های بسیار زیبای حوضه امام زاده ابراهیم (ع) بوجود آمدن روستاها در اطراف رودخانه¬ها بوده و به علت شرایط ژئومورفولوژی و دسترسی مردم به آب و شرایط کوهستانی به ناچار خانه‌ها در مسیر رودخانه‌های بوجود آمده که درهر کجای این مسیر می‌توان کمپینگ زد و برای مدتی به استراحت پرداخت و از جاذبه‌های رودخانه از جمله ماهیگیری، شنا، قایق رانی، حیات وحش زندگی جانوری استفاده نمود. این رودخانه دارای ماهی سردابی قزل‌آلا بوده که باعث می‌شود همیشه مسافران زیادی برای صید ماهی به منطقه آمده یکی دیگر از پتانسیل‌های این منطقه را می‌توان به آب آشامیدنی اشاره کرد که دارای آب بسیار سرد و معدنی می‌باشد. از جمله زیر حوضه های امامزاده ابراهیم می توان به موارد زیر اشاره نمود.

عکس 4-31 نواحی کوهستانی


4-13-1 رودخانه سله مرز

متن کامل در sabzfile.com

این رودخانه از به هم پیوستن سرشاخه‌های فرعی نظیر زرارستون، سفید‌خانی و دره‌های شنود و ونی‌بن که از ارتفاعات 1900 متری به سمت نواحی جلگه‌ای در حال حرکت است با تنوعی ازدرختان راش، ممرز، سرخدار، ‌توسکا، گردو، چشم‌انداز زیبایی در منطقه بوجود آورده است. در مسیر حرکت این رودخانه آبشارهای متعددی وجود دارد که پس از گذر از روستاهای، شنود، بیجارگاه در روستایی به نام درودخان به رودخانه امام زاده ابراهیم می‌پیوندد، این رودخانه نیز از نواحی جنگلی عبور می‌کند و با تنوعی از ماهیان غزل‌‌آلا، کپور کفال و محیطی مناسب برای ورزش‌های آبی و ماهیگیری و حاشیه این رودخانه مکانی بسیار مناسب برای استراحت مسافران و گردشگران می‌‌باشد که به قصد ماهیگیری و شکار به منطقه آمده‌اند.

عکس 4-32 نمایی از رودخانه سله مرز در حوالی روستای سله مرز


4-13 -2- رودخانه و یسرود
رودخانه ویسرود نیز یکی از زیر شاخه های رودخانه امامزاده ابراهیم بوده که از ارتفات غربی حوضه سرچشمه گرفته و بعد از گذشتن از روستای ویسرود به این اسم نامگذاری شده است .این رودخانه نیز دارای چشم‌انداز خاصی بوده با تنوعی از درختان راش، ممرز و شاه بلوط که در اطراف اين رودخانه قراردارند منظره زیبایی به وجود آورده است. وجود ماهیان آزاد و کپور به غنای گردشگری این رودخانه افزوده است ویکی از عجایب حوضه‌ امام‌زاده‌ابراهیم وجود درختان شاه بلوط در روستای ویسرود بوده که به نوعی در ایران بی‌نظیر است بلکه به صورت توده‌ای رشد نموده که بیشتر مختص آب و هوای خاصی می‌باشد که این روستا قرار گرفته است.

عکس 4-33 نمایی از زیرشاخه بزرگ ویسرود در سمت راست رودخانه اصلی


4-13 -3- رودخانه کیش خاله
یکی دیگر از رودخانه‌های حوضه امام زاده ابراهیم رودخانه کیش خاله می‌باشد که پس از عبور از روستای لاسک در محلی به نام تنز به رودخانه امام زاده ابراهیم که از ترکیب سه رودخانه امام زاده ابراهیم، سله مرز، و ویسرود تشکیل شده می‌پیوندد اطراف این رودخانه با چشم‌اندازهای باغ‌های چای و توت برای گذراندن اوقات فراغت بسیار مناسب می‌باشد.

عکس 4-34 نمایی از رودخانه کیش خاله در حوالی روستای تنز

4-14 آبشار در این سایت مطالب به صورت text only نمایش داده می شود و عکس ها و نمودار ها و.. درج نمی شود. برای دانلود فایل اصلی به سایت sabzfile.com مراجعه نمایید
یکی از جلوه‌های بصری که زیبایی بصری، صدای دلنواز، هیجان و تحرک و ارتباط فضایی بین دو سطح و تلفیق با عناصری از قبیل سنگ و صخره، جنگل و توپوگرافی خاص و تعدیل اکولوژیکی را با خود به ارمغان می‌آورد، ‌آبشار است. شهرستان شفت به لطف الهی از وجود این جاذبه‌ بی بهره نبوده و در نوع خود دارای آبشارهای متعددی است از جمله مهم‌ترین این آبشارها را می‌توان به آبشار قتلگاه، آبشار سلمرز را نام برد.

عکس 4-35 آبشار های کوچک طبیعی و سدهای مصنوعی برای مهار سیل


4-15 چشمه‌های معدنی
در گوشه و کنار حوضه امام‌زاده‌ابراهیم درختچه‌های طبیعی نهرهای خروشان و چشمه‌های معدنی سرد حال و هوای خاص به منطقه داده و با عملکرد متنوع خود کیفیت تفرجی منابع را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهند.
عناصر مذکور به طبیعت منطقه روح و هویت داده و ویژگی اکوتوریستیی آن را تکمیل می‌کند. از چشمه‌های معدنی و پرآب و مهم به نام آب معدنی گش‌علی‌سرا، معدنی ونی‌بن، خشان دشت، اسپی خانی میزبان بازدیدکنندگان فراوانی است.

عکس 4-36 سنگهای سرگردان در وسط رودخانه اصلی نشان دهنده سیلابی بودن حوضه

4-16 پوشش گیاهی و ژئوتوریسم