دانلود پایان نامه-تحلیل نزاع میان دو تمدن یا مساعدت میان آنها

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

منطقه بالکان در گذشته با یک واژه سیاسی که مختص خود بود یعنی «بالکانیزه شدن» به معنی تکه تکه شدن آشنا بود، اما در دهه 90 با مفهوم دیگری با عنوان «لبنانی شدن» نیز مأنوس شد. لبنانی شدن اصطلاحی بود که از جنگ‌های داخلی لبنان که مردم شهرها و روستا از فرق و مذاهب مختلف با یکدیگر درگیر شده بودند، وارد ادبیات سیاسی شد. این وضعیت دقیقاً در بالکان نیز تکرار شد.

افراطی گری و زیاده‌روی در اعمال خشن در جنگ بالکان نمونه بود. این وضعیت به قدری فضاحت بار بود که سازمان‌های حقوق بشر از آن برای اولین بار از اصطلاح «جنایت علیه بشریت» نام بردند. تاریخ شاهد تجاوزات مکرر و خشن به جایگاه زنان بوده است و این رویه در یوگسلاوی مخصوصاً بوسنی و هرزگوین در حد نهایت وحشی گری امکان وقوع پیدا کرد. اشاره به مشاهدات «اکبر محمد» که در جریان تهیه مجموعه برنامه «اسلام پویا» برای بی بی سی در ماه مارس 1993 از بوسنی و هرزگوین دیدار نمود، می‌توان نمونه‌هایی از زیاده رویهای صربها را به نمایش درآورد. به نوشته اکبر محمد؛ «ترس و وحشت در اردوگاه‌ها، تجاوز جنسی، چیزی است که من حتی در هیچ یک از کتاب‌های تاریخی نیز ندیده‌ام. آنچه دیده‌ام ویژه این جنگ است. زنان بارداری که شکم آنها را دریده‌اند و جنین را بیرون کشیده‌اند. مردان و زنان جوان که کاملاً برهنه گردیده‌اند و گردن آنان را مانند سگ زنجیر زده‌اند و مکرر مورد تجاوز قرار داده‌اند که این نه تنها برای شکنجه دادن بلکه برای تحقیر مسلمانان به حدی است که آنان احساس بی ارزشی مطلق می‌کنند. برنامه یاد شده همچنین از سربازان صرب گزارش می‌دهد که برای ادرار کردن در دهان قربانیان خود با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. قربانیانی که مانند حیوانات در گوشه و کنار افتاده‌اند و از خنده و عربده مستانه بی پایان صربها هنگامی که سربازان خود را مورد اهانت و ضرب و شتم قرار می‌دهند و نارنجک دستی فعال در دهان قربانی قرار می‌دهند.»

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد