پایان نامه رشته جغرافیا-بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

اروپائیان برای انجام و ادامه صلح در اروپا و درس از گذشته و در پی اتحاد و پیوندهای اقتصادی بودند که به وسیله آن بتوانند پیوندهای نظامی، امنیتی و سیاسی مستحکم‌تری را در سایه مناسبات در هم تنیده اقتصادی ایجاد کنند و این کار را از اتحاد میان آلمان و فرانسه تحت عنوان «جامعه مشترک زغال سنگ و فولاد» پس از جنگ جهانی دوم شکل دادند. روبر شومان وزیر خارجه فرانسه که به «پدر اروپا» مشهور است در سال 1950 تشکیل یک اتحادیه اروپایی نیرومند و متحد را عامل اصلی و ضامن بقای صلح جهانی دانست و معتقد بود اگر وحدت اروپا چند سال قبل عملی شده بود بدون شک بشر با جنگ خانمان سوز دوم روبرو نمی‌گردید. او معتقد بود با ایجاد یک اتحادیه اقتصادی قوی میان کشورهای اروپایی باختری تضادها و اختلافاتی که از دیرباز موجب جنگ می‌شود از میان خواهد رفت. گرچه جامعه اروپا در اصل یک سازمان صرفاً اقتصادی بود ولی از شروع کار و از اواخر دهه 1950 یکی از مهم‌ترین ایده‌ها این بود که جنگ بین کشورهای اروپایی را منسوخ کند. بعدها در دهه 1980 طرح دیگری محرک کلیدی برای ایجاد بازار واحد اروپا شد.

برنر[1] محاسبات ارزش محوری که در فراسوی توسعه جامعه اروپا قرار داشت، این‌گونه خلاصه می‌کند: «موفقیت جامعه اروپا در ایجاد نهادهای فوق ملی به شرایط ویژه قاره اروپا در دوران پس از جنگ جهانی دوم مرتبط بود». مهم‌ترین نکته را باید در این جست که ملاحظات مربوط به رفاه اقتصادی بر حیات سیاسی دموکراسی‌های غربی سایه افکنده بود، حمایت از سیاست‌های نگاه بیرون بر پایه محاسبه سودگرایانه[2] پاداش مادی قرار داشت. رفاه روزافزون که حاصل همکاری نزدیک اقتصادی است به نوبه خود باعث ایجاد حسن نیت در خصوص نهادهای جامعه شد و از شدت رقابت‌های ملی کاست.

«کارل دویچ» معتقد است که مبادلات بین‌المللی مانند تجارت و صنعت توریسم سرانجام به توسعه یک «اجتماع – امنیت»[3] منتهی می‌گردد. این «اجتماعی – امنیت» یک سیستم سیاسی – اجتماعی همگرا است. وی معتقد است که دو نوع «اجتماع – امنیت» وجود دارد:

1-«جامعه مرکب» که از ترکیب دو واحد سیاسی مستقل تحت یک واحد سیاسی مستقل تشکیل شده است و گروه‌ها در آن هیچ خودمختاری ندارند. این نوع همگرایی نیازمند ارزش‌های مشترک و تصورات و سنن مشترک است. مانند آمریکا

[1] – Brener

[2]– Utilitarian

[3] – Security-Community

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد