پایان نامه رشته جغرافیا-تحلیل ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

در بالكان غربي شوراي اروپايي طي اجلاسي در ژوئن 2000 در سانتاماريا از كشورهاي منطقه بالكان به عنوان «كانديداهاي بالقوه» ياد كرد و آمادگي خود را براي انتقال تجربيات و دانش به كشورهاي مزبور اعلام نمود. روند «ثبات سازي و همكاري و مشاركت» به عنوان چارچوبي براي سیاست‌های اتحاديه اروپايي در بالكان غربي در نظر گرفته شد و به عنوان «مسيري براي اروپا» مورد توجه كشورهاي مزبور قرار گرفت. كميسيون اروپايي به كرواسي پيشنهاد مذاكره نمود و با بوسني هرزه‌گوين نيز اقداماتي را براي «انعقاد موافقت‌نامه همكاري و ثبات سازي» آغاز نمود. اقداماتي براي بررسي و انعقاد اين موافقت‌نامه با يوگسلاوي سابق نيز برداشته شد. مردم صربستان نيز تصميم گرفتند تا به انزواي خود پايان دهند و به اروپا فكر كند. در خصوص مونته‌نگرو نيز همكاري‌هاي نزديكي بين طرفين صورت گرفته است. با روسيه (شرق) نيز اقدامات و همكاري‌هاي خوبي در زمينه‌هايي مثل تجارت و انرژي و حتي انعقاد موافقتنامه همكاري و مشاركت صورت گرفته است. در اين خصوص به دلیل حساسیت‌های بيشتر مثل موضوع كالينينگراد نياز به استراتژي و همكاري بيشتر در سطح منطقه‌اي است. همسايگان مديترانه‌اي نيز به سمت نزديكتر شدن به سوي اتحاديه اروپايي از طريق مشاركت و همكاري يورو – مديترانه‌اي و تكميل موافقتنامه‌هاي همكاري حركت مي‌كنند.

اتحاديه اروپايي روابط خود با اين كشورها را بر اساس روابط پايدار دراز مدت،‌ تشويق دموكراسي و اصلاحات اقتصادي، توسعه پايدار و تجارت توسعه خواهد داد و گسترش اتحاديه اروپايي پويايي‌هاي جديدي را در روند همگرايي اروپايي به همراه خواهد داشت و فرصت مهمي براي پيشرفت روابط با كشورهاي همسايه بر اساس ارزش‌هاي مشترك سياسي و اقتصادي فراهم خواهند نمود.

در پي ‌فروپاشي اتحاد جماهير شوروي به عنوان ابرقدرت شرق و تغيير ساختار نظام بين‌الملل، اروپا كه حدود سه قرن يعني از سال 1648 تا پايان جنگ جهاني دوم قدرت مسلط جهان بود و نظام بين‌الملل بر «سيستم اروپايي» استوار بود، مجدداً ضرورت سازماندهي گسترش اتحاديه اروپايي به عنوان جدي‌ترين اولويت‌ اروپاييان جهت گذاشتن سنگ آخر بناي همگرايي اروپايي يعني وحدت سياسي،در دستور كار سران كشورهاي عضو اتحاديه اروپايي قرار گرفت. گسترش به شرق و مركز با پيوستن 10 كشور در روز اول ماه مه 2004 محقق گرديد و گسترش به ديگر كشورها و مناطقي نظير بالكان و قفقاز جنوبي در دستور كار بعدي آنها قرار گرفت.

باید در نظر داشت که بالکان از دیرباز و در طول تاریخ همواره محل تاخت و تاز قدرتهای بزرگ استعماری بوده است. حضور دائمی قدرتهای بزرگ نه تنها نتوانست در طول تاریخ کمکی به رفع این مشکلات بنماید، بلکه آنچه در دهه 90 به تجزیه یوگسلاوی و بحران کوزوو منجر شد را می‌توان از پیامدهای این حضور و سلطه دانست. از سویی دیگر بالکان محل تقابل و رویارویی دو تمدن بزرگ مسیحیت و اسلام می‌باشد، که در طول تاریخ بر حجم منازعات این منطقه افزوده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

آیا موقعیت ژئوپولیتیکی منطقه بالکان بر امنیت اتحادیه اروپایی تأثیرگذار بوده است؟  

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی ژئوپولیتیکی شبه جزیره بالکان و تأثیر آن بر امنیت اتحادیه اروپایی  با فرمت ورد