منبع تحقیق با موضوع

دانلود پایان نامه

مطلب اشاره دارد که آن دیوانه در حال هوشیاری مرتکب زنا شده است لذا قول صحیح‌تر در مسئله این است که به دیوانه حد نمی‌زنند مضافاً اینکه در مقابل روایت ابان ادله خاصی که در آن‌ها به استناد جنون حد زنا هم از مجنون و هم از مجنونه بر داشته شده موجود است که روایت ابان تاب مقابله با آن‌ها را ندارد . اما احادیثی که بطور خاص در این زمینه وارد شده است:
و به استناد مولانا امیرالمومنین× علی ابن عمر حین أمر بحد المجنونه فیما رواه المفید فی إرشاده فقال×:
«اما علمت أن هذه مجنونه و ان النبی|قال:رفع القلم عن المجنون حتی‌یفیق، و أنها مغلوبه علی عقلها ونفسها، فردوها فدرأ عنها الحد» وخصوصیه المورد مدفوعه بعموم التعلیل.

نحوه فیه الصحیح: «فی امرأه زنت قال: إنها لا تملک أمرهها، ایس علیها شیء».«لا حد علی المجنون حتی‌یفیق، ولا علی صبی حتی‌یدرک، ولا علی النائم حتی‌یستیقظ ».

پس به عنوان نتیجه بحث می‌توان گفت که این قسم از زنا نمی‌تواند شاهد بر مواردی از حدود اسلامی ‌باشد که در آن برای زن مجازا کمتری وضع شده است نتیجه فوق با ماده 82 قانون مجازات مطابقت دارد که درآن آمده است زنا در صورتی موجب حد می‌شود که زانی دارای اوصاف زیر باشد:
بلوغ، عقل، اختیار، آگاهی اما به نظر صاحب جواهر عدم رجم برای زن بالغه و عاقله محصنه که به پسر نا بالغ زنا کند با روایت ابوبصیر ثابت است ولی برای مرد ثابت نیست.
زنای اکراهی
یکی از انواع زنا زنای اکرهی است که در این جرم، مجازات زانی (قتل بالسیف)‌یعنی کشته شدن با شمشیر است اکراه در لغتو عرف به معنی وادار کردن شخص به کاری که خوشایند او نیست می‌باشد. محقق حلی برای تحقق اکراه وجود سه رکن را ضروری می‌داند که عبارتند از 1 ـ قدرت مکرِّه برای انجام تهدیدات خود 2 ـ ظن بر عملی کردن آن تهدیدات در صورت امتناع از درخواست او 3 ـ مضر بودن آنچه بدان تهدید شده برای مکرَّه‌یا بستگان او . در کلام بعضی فقها تصریح شده که حکم مذکور مربوط به مردی است که زنی را از روی اکراه وادار به زنا کند اما اگر زنی مردی را اکراه به زنا کند چنین مجازاتی ندارد. دیدگاه‌های فقها در مورد اکراه نسبت به امکان اکراه واجبار مرد به زنا مختلف شده است، اگر چه همه فقها اتفاق دارند که اکراه و اجبار زن به زنا ممکن است. وقتی سخن از وادار کردن به زنا بدون تمایل و رضایت به میان می‌آید دو فرض و احتمال می‌توان برای آن تصور کرد:‌یکی اینکه مردی با


برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید
رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

. مهوری، محمد حسین، منابع فقه شیعه، باب 12، ج 30، پیشین، ص 567.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *