بررسی عوامل موثر بر روند تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)-دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافیا

دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی عوامل موثر بر روند تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

تعریف داده‌ها و مفاهیم

1-6-2- سیروسفر

انسان می‌آموزد كه حضوري موقت در زمين دارد و آنچه نپايد دل‌بستگی را نشايد. انسان می‌رود و باز می‌رود تا با سفر تغيير را بياموزد و تغيير نيازي است كه او براي بازگشت افسانه‌ای‌اش چاره‌ای جز آن ندارد. او خود را از بلاي “روزمرگي” و “ايستايي و سكون “نجات می‌بخشد . سفر تنها فرصتي است كه شما نتيجه يك عمر زندگي انسان را در كنار شگفتی‌های ديگر خلقت مشاهده كنيد و از دل آن راه درست زيستن را بياموزيد.

امروزه انسان به دنبال غلبه بر طبيعت با تغيير نوع نگرش نسبت به مسائل طبيعي و انساني روبرو است كه از یک‌سو در برآورده كردن نيازهاي اساسي خويش و از سوي ديگر تأمین اين نيازها را در حفظ محیط‌زیست خود جستجو می‌نماید . به‌عبارت‌دیگر نه‌تنها خواهان ايجاد روابط با همنوعان خويش است بلكه خواهان ايجاد روابط با طبيعت اطراف خود نيز می‌باشد . ازاین‌رو بيشتر كشورهاي جهان درصدد خلق فعاليتي جديد تحت عنوان گردشگري بوده درواقع سخن از تمدن جديد با عنوان فراغت به ميان می‌آید.

در فرهنگ عاميانه مردم ايران نيز سفر و مسافرت از جايگاه ویژه‌ای جهت گسترش اطلاعات و شناخت برخوردار است . در اين فرهنگ مرد پخته به انسان جهان‌دیده اطلاق می‌شود.

 

1-6-2- گردشگری

در فرهنگ لغت لانگمن، گردشگری را به‌عنوان مسافرت برای تفریح و سرگرمی و در فرهنگ لغت وبستر، گردشگری را به‌عنوان سفری که در آن مسافر به مقصدی رفته و سپس به محل سکونت خود بازمی‌گردد تعریف کرده‌اند .  (بمانیان و محمودی نژاد ، 1389: 20 )

گردشگری به کلیه فعالیت‌های یک دیدارکننده از زمانی که تصمیم به سفر می‌گیرد تا خاتمه‌ی سفر اطلاق می‌گردد . ( حیدری ، 1389: 23 )

بر اساس تعریف سازمان جهانی توریسم، به کلیه‌ی فعالیت‌های افرادی اطلاق می‌شود که به مکان‌هایی خارج از محیط عادی خود به‌منظور گذراندن ایام فراغت ، انجام کار و سایر هدف‌ها برای مدت کمتر از یک سال می‌روند . به‌این‌ترتیب محدوده توریسم از مسافرت‌هایی که صرفاً به‌منظور گذراندن تعطیلات و سپری کردن چند روز برای دیدار دوستان و آشنایان و بازدید از مناطق جذاب انجام می‌گیرد ، بسی فراتر می‌رود .(زاهدی ، 1385 :4 )

گردشگری عبارت است از گردش کوتاه‌مدت مردم در مکان‌هایی است که دور از محل زندگی و کار و فعالیت که در خلال اوقات فراغت انجام می‌دهند و بازدیدها و گردش‌های روزانه یا گردش‌های دسته‌جمعی را شامل می‌شود  . ویژگی اصلی گردشگری این است که در درجه اول به سفری اطلاق می‌شود که دور از خانه و محل کار صورت می‌گیرد ؛ دوم اقامت کوتاه‌مدتی است که ممکن است بدون توقف شبانه باشد . (شارپلی ، ریچارد جولیا ، 1380: 21 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- بررسی توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  بررسی عوامل موثر بر روند تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)  با فرمت ورد